Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Mec. Andrzejewski: Praktyka dowiodła, że KRS i SN to instytucje, które są bastionem blokującym wolę narodu i przemian

 

Sytuacja, która się zarysowała, jest sytuacją mobilizującą wszystkie siły, którym zależy na  suwerenności i niepodległości państwa polskiego i jego organów, a przede wszystkim narodu. Jesteśmy bowiem w tej chwili w nurcie dziejowym znów decydującym o naszej przyszłości – powiedział na antenie Radia Maryja mec. Piotr Łukasz Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.

Mec. Andrzejewski komentował obecną sytuację w Polsce, która jego zdaniem zmaga się z koniecznością dokonania głębokiej przemiany.

Od myśli Jana Pawła II, że demokracja bez wartości zmienia się w zakamuflowany totalitaryzm, prowadzi droga do tego, o czym mówił Donald Trump w Warszawie. Mianowicie jesteśmy w nurcie globalnej konfrontacji: albo będzie to III tysiąclecie Ducha Świętego albo szatana. Ale trzeba też patrzeć w takich kategoriach na Polskę – mówił sędzia.

To, że prezydent zareagował w ten sposób, to nie tylko reakcja sytuacyjna. Towarzyszy temu i powinna towarzyszyć refleksja ustrojowa, u zarania w końcu kształtowania się IV RP jako lepszej, mocniejszej i chrześcijańskiej Polski - – komentował prezydenckie weta wobec ustaw sądowych.

Mec. Andrzejewski przypomniał źródło patologii wymiaru sprawiedliwości.

Umowy Okrągłego Stołu gwarantowały nienaruszalność tych ustaleń w przyszłym kształtowaniu systemu III RP, w tym przerośnięcia elit, beneficjentów, tych którzy korzystali z pełni władzy, przywilejów, majątków PRL-u – stwierdził, przypominając także, że po uzgodnieniach okrągłostołowych powołano takie instytucje jak KRS i Sąd Najwyższy.

Ale to  praktyka dowiodła, czy te instytucje służą nam wszystkim, bez tych obostrzeń tamtych elit, czy jest to bastion, który blokuje wolę narodu i przemian, które wydawało się, że dadzą nam pełna suwerenność. Teraz mamy przykład nienaruszenia zasad okrągłostołowych – pełnej niezależności tych elit sądowniczych, które nie tylko kierują się ochroną niezawisłości sędziego przy orzekaniu, ale jego dyspozycji pozytywistycznej wobec interesów kształtowanych doraźnie przez samych sędziów. Że jest źle w tym zakresie, widać po efekcie takiego funkcjonowania – mówił.


autor: Zespół wPolityce.pl

za: https://wpolityce.pl/polityka/351035-mec-andrzejewski-praktyka-dowiodla-ze-krs-i-sn-to-instytucje-ktore-sa-bastionem-blokujacym-wole-narodu-i-przemian

Copyright © 2017. All Rights Reserved.