Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Unijna wieś wymiera

W Unii Europejskiej codziennie znika tysiąc gospodarstw rolnych. Ten proces poważnie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europy.

Dramatyczne dane przynosi raport z kontroli sektora rolnego przez Europejski Trybunał Obrachunkowy. Jego wyniki przybliża na łamach „Naszego Dziennika” Janusz Wojciechowski, przedstawiciel Polski w ETO. Trybunał ma podstawy, aby bić na alarm, gdyż tylko w latach 2005-2013 w Unii zniknęły prawie 4 mln gospodarstw rolnych – ich liczba spadła z 14,5 mln do 10,7 mln. Ten proces nie został zahamowany i nie wiemy, ile będzie w UE gospodarstw za 10, 20 czy 30 lat. Janusz Wojciechowski uważa, że UE powinna zmienić podejście do rolnictwa. Zamiast programów kilkuletnich należy wprowadzić wieloletnie działania zmierzające do wzmocnienia europejskiego rolnictwa. Problem jest palący. Europejska wieś się starzeje, a wręcz wymiera.

– Co trzeci rolnik w Europie ma więcej niż 65 lat, są to zazwyczaj gospodarstwa bez następcy, bez przyszłości, które znikną lada moment. W Portugalii ponad połowa rolników jest w wieku powyżej 65 lat, w Hiszpanii ponad 40 procent – ostrzega Wojciechowski. Jak zaznacza, zasadniczo w większości krajów Unii sytuacja jest zła, gdyż brakuje młodych rolników. Dzieje się tak, mimo że Bruksela wydaje na wsparcie rolnictwa ponad 45 mld euro rocznie. Część tych pieniędzy jest kierowana do młodych rolników, ale to nie zachęca ich do uprawiania ziemi.

Drogi Czytelniku, cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz Nasz Dziennik

Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-polska-wies/187157,unijna-wies-wymiera.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.