Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Paulina Gajkowska - Lekarze na eksport

Wykształceni w Polsce lekarze zasilają zachodnie systemy zdrowia. Nie wszyscy absolwenci medycyny po zakończeniu studiów podejmują pracę w naszym kraju. Jak informuje nas resort zdrowia,

w roku akademickim 2017/2018 całkowita liczba studentów kierunku lekarskiego na uczelniach finansowanych i nadzorowanych przez ministra zdrowia wynosiła 26 277, z których 19 622 to obywatele polscy, a 6655 – cudzoziemcy. Średni roczny koszt kształcenia w przeliczeniu na jednego studenta medycyny to niemal 40 tys. zł.

– Dane szacunkowe odnośnie do liczby pracujących, kształcących się oraz migrujących lekarzy i pielęgniarek podawane są przez OECD. W naszym kraju przywołuje się te dane, mówiąc przede wszystkim o braku lekarzy w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. I prawdą jest, że sytuujemy się w tym wskaźniku bardzo nisko. Jednak w liczbie kształconych lekarzy jesteśmy na wyższym miejscu w rankingu OECD – wskazuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr hab. n. med., dr n. prawn. Jakub Pawlikowski, kierownik Samodzielnej Pracowni Socjologii Medycyny Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jak zauważa, mamy dużą rozbieżność pomiędzy liczbą lekarzy kształconych w naszym kraju a liczbą lekarzy pracujących w Polsce.

– Głównym problemem nie tyle jest mała liczba miejsc na studiach medycznych, co brak umiejętności zagospodarowania na polskim rynku pracy osób wykształconych za pieniądze polskiego podatnika. Nasi lekarze zasilają rynki krajów europejskich – dodaje. Nasz rozmówca powołuje się na dane OECD, według których np. w Wielkiej Brytanii, która ma więcej ludności niż Polska, pracuje o kilkanaście tysięcy mniej lekarzy wykształconych za pieniądze brytyjskiego podatnika, choć całkowita liczba lekarzy na Wyspach jest większa niż w Polsce.

– Okazuje się, że 28 proc. lekarzy praktykujących w Wielkiej Brytanii uzyskało wykształcenie za granicą (w tym znaczna liczba w Polsce). W Norwegii ten odsetek jest jeszcze wyższy i sięga prawie 40 proc. Dla porównania, w Polsce to poniżej 2 proc. (lekarzy głównie z Ukrainy i Białorusi) – wskazuje Pawlikowski.

– Oczywiste jest, że rządy krajów skandynawskich czy zachodnich wolą ściągnąć do siebie wykształconych lekarzy niż inwestować w kształcenie na miejscu za pieniądze swoich podatników. Niestety, polityka zdrowotna prowadzona w naszym kraju idealnie wpisuje się w interesy naszych sąsiadów – kształcimy coraz więcej lekarzy, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów za pieniądze polskiego podatnika, a potem nie potrafimy zagospodarować tych zasobów – zauważa dr hab. Jakub Pawlikowski. /.../

Drogi Czytelniku, cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”. Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/polska-kraj/203907,lekarze-na-eksport.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.