Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Atak na prezenterkę TVP wywołał medialną burzę

                                                         Atak na dziennikarkę TVP


Demonstrujący przed TVP zaatakowali dziennikarkę tej stacji Magdalenę Ogórek. Atak potępili politycy wszystkich opcji politycznych.

To szef PO Grzegorz Schetyna na zeszłotygodniowej konwencji.
– Nie będziemy też udawać, że partyjna telewizja jest telewizją publiczną. Elementarna przyzwoitość nie pozwala nam na pojawianie się w miejscu, które siało i sieje nienawiść – mówił lider PO.

Podsycanie społecznych nastrojów i wzajemne oskarżenie o szerzenie tzw. mowy nienawiści zbiera swoje tragiczne żniwo. Dziennikarka TVP Magdalena Ogórek została w sobotę zaatakowana przez demonstrantów, którzy protestowali przed siedzibą TVP. Pod jej adresem poleciały wyzwiska, opluto i porysowano jej auto, doszło do szarpaniny. Protestujący rzucali się pod koła jej samochodu. A wszystko to pod płaszczykiem protestu przeciwko rzekomemu szerzeniu „mowy nienawiści” i propagandy w TVP.

– Tego pojęcia używa się głównie w celach walki politycznej i osobistej, i z tej walki mogą wyniknąć jeszcze większe problemy niż z samej nienawiści – wskazał pedagog Piotr Boroń.

Do sprawy na Twitterze odniósł się prezes TVP Jacek Kurski.

„Szczucie i sianie nienawiści wobec TVP skutkuje fizyczną przemocą wobec naszych dziennikarzy. Zwróciłem się do stosow. władz o dodat. ochronę obiektów spółki i ukaranie agresorów. Furia na TVP to atak na ostoję prawdy, wolności pluralizmu medialnego w PL. Nie damy się zastraszyć” – napisał prezes TVP.

Poseł Sławomir Neuman z PO całe zajście pod TVP nazywa skandalem –  nie stroni przy tym od krytyki mediów publicznych, oskarżając je o szerzenie propagandy.

– Siłą opozycji jest kartka wyborcza, która w październiku może wszystko zmienić, telewizję publiczną, dziennikarzy tam pracujących, a także władze. Atak i agresja na nietykalność osobistą jest czymś nieakceptowalnym przez nikogo. Działanie policji tam na miejscu uważam za niewytaczające – zaznaczył Sławomir Neumann.

Wyjaśnień od policji domaga się MSWiA Joachim Brudziński.

„Dziś #totalni „pacyfiści”, urządzili wobec pracowników @tvp_info kolejny festiwal nienawiści i agresji. Oczekuję od @PolskaPolicja działań adekwatnych wobec tej chuliganerii, takich jak samych jakie zastosowano wobec tych, którzy wzywali do agresji wobec przedstawicieli opozycji” – napisał na TT Joachim Brudziński

za:www.radiomaryja.pl

                                                                                              ***

                                          Nie tylko Ogórek. "Ooo, kolejne telewizory". Agresja przed TVP

W sobotę wieczorem Internet obiegło nagranie, na którym osoby demonstrujące przed siedzibą TVP Info w Warszawie, zaatakowały dziennikarkę tej stacji Magdalenę Ogórek. Oprócz utrudniania odjazdu z parkingu i obraźliwych haseł, demonstrujący oblepili auto Ogórek naklejkami z hasłami uderzającymi w media publiczne.

Demonstracje przed siedzibą TVP Info nasiliły się po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. W ostatnich dniach przybierają na sile i agresji. Po sobotnim ataku na Magdalenę Ogórek, wypływają kolejne nagrania. Widać na nich, że osoby organizujące protesty przed siedzibą TVP Info mieszącej się przy Placu Powstańców Warszawskich, zaczepiają nie tylko dziennikarzy stacji, ale także jej gości. Właściwie każdy, kto wychodzi lub wchodzi do budynku, jest narażony na agresję werbalną i zaczepki.

Na wideo krążących w sieci widać, jak protestujący zaczepiają prof. Henryka Domańskiego, który został zaproszony do TVP Info jako gość. – Niech pan tam nie wchodzi. Twarz ma się tylko jedną. Zna pan to powiedzenie? – krzyczeli do profesora demonstranci.

Zgromadzeni zaatakowali młodą kobietę wychodzącą z budynku – wskazuje portal wPolityce.pl. Widać, że jest ona przestraszona, omal nie przewróciła się wychodząc z budynku. – Pani też z telewizji? Niech się pani nie wstydzi! Mało się nie zabiła biedna, naprawdę! – zaczepia kobietę jeden z uczestników protestu, najprawdopodobniej autor relacji z protestu.

– Ooo, kolejne telewizory – taki komenatrz pada pod adresem dwóch wychodzących z budynku młodych mężczyzn. Z nagrań wideo widać też, że obrażano osoby wchodzące lub wychodzące z budynku TVP. Co znamienne, demonstrującym najwyraźniej nie starczyło odwagi, żeby zaatakować dziennikarza „Sieci” Andrzeja Rafała Potockiego – zaznacza wPolityce.pl.

za:dorzeczy.pl

                                                                                   ***

                                                Po ataku na Ogórek TVN wydało oświadczenie

Oświadczenie stacji TVN po sobotnim ataku na dziennikarkę TVP Info.

"Uważamy, że różnice poglądów i przekonań nie mogą prowadzić do nienawiści i tym bardziej agresji fizycznej i wyrażamy nadzieję na solidarne potępienie takich zdarzeń przez wszystkich biorących udział w debacie publicznej" – stwierdza komercyjna stacja TVN po sobotnim ataku, do jakiego doszło przed siedzibą TVP Info w Warszawie. Po ataku na Magdalenę Ogórek solidarność z nią, a także sprzeciw wobec agresji protestujących wyraziło już wielu dziennikarzy, komentatorów i polityków, także związanych z opozycją.

 W sobotę wieczorem Internet obiegło nagranie, na którym osoby demonstrujące przed siedzibą TVP Info w Warszawie, zaatakowały dziennikarkę tej stacji Magdalenę Ogórek. Oprócz utrudniania odjazdu z parkingu i obraźliwych haseł, demonstrujący oblepili auto Ogórek naklejkami z hasłami uderzającymi w media publiczne.

Demonstracje przed siedzibą TVP Info nasiliły się po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. W ostatnich dniach przybierają na sile i agresji. Po sobotnim ataku na Magdalenę Ogórek, wypływają kolejne nagrania. Widać na nich, że osoby organizujące protesty przed siedzibą TVP Info mieszącej się przy Placu Powstańców Warszawskich, zaczepiają nie tylko dziennikarzy stacji, ale także jej gości. Właściwie każdy, kto wychodzi lub wchodzi do budynku, jest narażony na agresję werbalną i zaczepki.

za:dorzeczy.pl

                                                                                    ***

            Michał Rachoń i Danuta Holecka - ofiary nienawistnych ataków "totalnych". Jest na to paragraf!

Michał Rachoń szarpany na kontrmiesięcznicy smoleńskiej, dziennikarka wyzywana przez "ochroniarza" zlotów KODziarskich, wrzaski i obelgi pod adresem reporterów relacjonujących demonstracje sympatyków opozycji, obrażanie Danuty Holeckiej przez prominentnych polityków. Już wiele razy dochodziło do napaści - nie tylko słownych, ale wręcz fizycznych ataków - na dziennikarzy Telewizji Polskiej.

Atak na Magdalenę Ogórek przed siedzibą Telewizji Polskiej spotkał się z jednoznaczną reakcją wielu środowisk. Politycy, dziennikarze, internauci podkreślają, że nikt nie ma prawa traktować tak drugiego człowieka. Co ciekawe, sprawców napaści na Ogórek potępiają także sympatycy opozycji. Nierzadko ci sami, której od wielu miesięcy "podkręcali atmosferę" przeciwko dziennikarzom TVP.

A przecież napaść na Ogórek nie jest pierwszym atakiem na dziennikarza Telewizji Polskiej. W ostatnich latach dochodziło do nich wielokrotnie.

Jak pisaliśmy w grudniu 2017 r.: "podczas manifestacji "Obywateli RP" wypełniających swoje obowiązki reporterów TVP Info próbowano przepędzić wszelkimi sposobami. Jeden z demonstrantów był wyjątkowo agresywny. Kamerzyście zagroził, że "połamią mu łapy", a przechodzący mężczyzna wykrzykiwał wulgaryzmy prosto w twarz reporterki.

W pewnym momencie ktoś ku uciesze manifestujących nazwał dziennikarkę "sprzedajną k***ą", a inny mężczyzna skomentował to:

"Odpuść, do gó**a się nie przemawia."

Kilka razy agresja sympatyków opozycji skierowana została wobec Michała Rachonia, dziennikarza TVP Info i publicysty „Gazety Polskiej”.

Jak przypomniał dziś red. Rachoń, takie ataki to nie tylko zwykła napaść, lecz również próba wpłynięcia przemocą na pracę dziennikarza, czyli tłumienie krytyki prasowej rodzące odpowiedzialność karną:

Przypomnijmy ponadto, że śledztwo przeciwko Franciszkowi Jagielskiemu, właścicielowi firmy ochroniarskiej "Farmazon", zostało zawieszone ze względu na stan jego zdrowia. Tymczasem "ciężko chory" "Farmazon" w połowie grudnia uczestniczył w manifestacji KOD i nikt z opozycji nie dostrzegł w tym skandalu.

Ale czy takie zachowanie polityków PO i Nowoczesnej może dziwić, skoro Michał Szczerba - poseł PO zasiadający w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (sic!) - w ciągu jednego dnia potrafi zamieścić dwa pogardliwe wpisy skierowane przeciw Danucie Holeckiej, dziennikarce TVP prowadzącej program "Minęła 20"?

za:niezalezna.pl
                                                                                      ***

                                                    Kurski: furia na TVP to atak na ostoję prawdy

„Szczucie i sianie nienawiści wobec TVP skutkuje fizyczną przemocą wobec naszych dziennikarzy. Zwróciłem się do stosownych władz o dodatkową ochronę obiektów spółki i ukaranie agresorów. Furia na TVP to atak na ostoję prawdy, wolności pluralizmu medialnego w Polsce” – napisał prezes TVP Jacek Kurski na Twitterze.

„Kłamczucha, precz, wstyd i hańba!” – to tylko niektóre z okrzyków demonstrujących w sobotę przed siedzibą TVP Info w centrum Warszawy. Były one kierowane do Magdaleny Ogórek, która wychodziła po emisji programów „Minęła 20” i „Studio Polska”. Demonstranci blokowali wyjazd kobiety, przyklejali jej obraźliwe naklejki do samochodu, zachowywali się w sposób niezwykle agresywny.

„Szczucie i sianie nienawiści wobec TVP skutkuje fizyczną przemocą wobec naszych dziennikarzy. Zwróciłem się do stosownych władz o dodatkową ochronę obiektów spółki i ukaranie agresorów. Furia na TVP to atak na ostoję prawdy, wolności pluralizmu medialnego w Polsce” – napisał na Twitterze prezes TVP.

za:telewizjarepublika.pl
                                                                                 ***

   Pawłowicz po ataku na Magdalenę Ogórek: bojówki opozycji bezkarnie terroryzują demokrację w Polsce

„Bojówki opozycji na razie bezkarnie pod ochroną sądów terroryzują demokrację w Polsce. Napaść na Magdalenę Ogórek i radość z jej płaczu... Atak na „pisowską szmatę” Ewę Stankiewicz. Fizyczny atak na mnie pod Sejmem, zniszczenie grobu moich rodziców” – napisała na Twitterze prof. Krystyna Pawłowicz.

„Auto oplute, porysowane, obklejone całkowicie naklejkami, wyzwiska, rzucanie się pod koła. Szarpanina i przemoc. Tak wyglądał mój wyjazd z TVP. A oni się cieszą i wklejają film” – napisała Magdalena Ogórek na Twitterze tuż po brutalnym zajściu pod Sejmem.

„Kłamczucha, precz, wstyd i hańba!” – to tylko niektóre z okrzyków demonstrujących w sobotę przed siedzibą TVP Info w centrum Warszawy. Były one kierowane do Magdaleny Ogórek, która wychodziła po emisji programów „Minęła 20” i „Studio Polska”. Agresywni demonstranci blokowali wyjazd kobiety, przyklejali jej obraźliwe naklejki do samochodu, zachowywali się w sposób niezwykle agresywny.

za:telewizjarepublika.pl

                                                                                     ***

                     Jest reakcja na wczorajszy atak na Magdalenę Ogórek. Policja przesłuchuje agresorów

Policjanci wzywają pierwsze osoby na przesłuchania w związku z sobotnimi wydarzeniami przed siedzibą stacji TVP Info - poinformowała dzisiaj Komenda Stołeczna Policji. W stosunku do osób, które nie zgłoszą się na wezwanie, podjęte będą dalsze kroki przewidziane prawem - zapowiedziano. Chodzi o szarpaninę i próbę zablokowania samochodu dziennikarki tej stacji Magdaleny Ogórek.

Atak na Magdalenę Ogórek przed siedzibą Telewizji Polskiej spotkał się z jednoznaczną reakcją wielu środowisk. Politycy, dziennikarze, internauci podkreślają, że nikt nie ma prawa traktować tak drugiego człowieka. Co ciekawe, sprawców napaści na Ogórek potępiają także sympatycy opozycji. Nierzadko ci sami, której od wielu miesięcy "podkręcali atmosferę" przeciwko dziennikarzom TVP.

Informację o wezwaniach na przesłuchania, które zostały wystawione na niedzielę na godzinę 19, przekazano na profilu KSP na Twitterze.

za:niezalezna.pl
                                                                                   ***

                                                              Atak na Ogórek. "Cechy linczu"

„Auto oplute, porysowane, obklejone całkowicie naklejkami, wyzwiska, rzucanie się pod koła. Szarpanina i przemoc. Tak wyglądał mój wyjazd z TVP. A oni się cieszą i wklejają film(poniżej)” – napisała na swoim profilu na Twitterze Magdalena Ogórek, opisując wydarzenia po jej wyjściu z programu TVP Info „Minęła 20.”.

W sobotę wieczorem protestujący przed siedzibą TVP próbowali zablokować wyjazd dziennikarce samochodem. Kładli się na jezdni. Na szybach auta Magdaleny Ogórek naklejali kartki z napisami: ”Sprzedajna kłamczucha”, „Wstyd i hańba”, „Zatrudnijcie dziennikarzy”, "TVoja wina". Ze sporym opóźnieniem policja usuwała z jezdni blokujących auto dziennikarki.

Protest przeciwko atakom na dziennikarkę TVP błyskawicznie sformułowała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy. CMWP SDP stanowczo protestuje przeciwko brutalnemu atakowi na dziennikarkę TVP Info red. Magdalenę Ogórek i apeluje do osób i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne o zapewnienie dziennikarzom godnych i niezagrażających ich życiu i zdrowiu warunków pracy.

http://cmwp.sdp.pl/protest-centrum-monitoringu-wolnosci-prasy-sdp-przeciwko-atakom-na-dziennikarke-tvp-info-2/

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński napisał na Twitterze: „Ja czekam na reakcje Komendanta @Policja_KSP. Brak stanowczej reakcji policjantów wobec tej dziczy porażający. Tolerowanie takiego zachowania może doprowadzić do kolejnej tragedii”. Potem dodał: "Szanowna Pani Redaktor @ogorekmagda proszę przyjąć moje wyrazy ubolewania, za brak stanowczej reakcji @Policja_KSPwobec tej dziczy która zaatakowała Panią przed budynkiem @tvp_info. Poleciłem analizę materiałów operacyjnych i podjęcie niezwłocznie wszelkich stosownych działań".

W kolenym wpisie minister Joachim Brudziński stwierdził: "Dziś #totalni „pacyfiści” ,urządzili wobec pracowników @tvp_info kolejny festiwal nienawiści i agresji. Oczekuję od @PolskaPolicja działań adekwatnych wobec tej chuliganerii, takich jak samych jakie zastosowano wobec tych,którzy wzywwli do agresji wobec przedstawicieli opozycji".

Atak potępiło wielu dziennikarzy i polityków. Dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska napisała: „Absolutnie nie akceptuję takiego zachowania widzów wobec pani Ogórek. Można protestować pod TVP przeciwko manipulacjom i kłamstwom, ale nie można tworzyć atmosfery fizycznego zagrożenia wobec kogokolwiek, kto tam pracuje. To wydarzenie miało cechy linczu”.

Jacek Łęski, który prowadzi z Magdaleną Ogórek program "Studio Polska": "Tak wygląda rezultat nagonki na dziennikarzy TVP. Jesteście z siebie dumni? Czekam na reakcje politycznych patronów tego towarzystwa".

Oświadczenie na Twitterze opublikował także Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych: "Ataki na media publiczne są zagrożeniem dla wolności słowa. Gdy przybierają formy fizycznej przemocy stają się zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego. Liczę na stanowcze działania odpowiednich władz i służb".

Nie mogło zabraknąć głosu prezesa TVP Jacka Kurskiego: "Szczucie i sianie nienawiści wobec TVP skutkuje fizyczną przemocą wobec naszych dziennikarzy. Zwróciłem się do stosownych władz o dodatkową ochronę obiektów spółki i ukaranie agresorów. Furia na TVP to atak na ostoję prawdy, wolności pluralizmu medialnego w PL. Nie damy się zastraszyć" - napisał.
  
Asp. szt. Małgorzata Wersocka z Komendy Stołecznej Policji poinformowała, że w związku z atakiem nikt nie został aresztowany. W sprawie zostanie przeprowadzona weryfikacja monitoringu.

za:www.sdp.pl184430

                                                                                   ***
                  Protest Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP przeciwko atakom na dziennikarkę TVP Info.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP stanowczo protestuje przeciwko brutalnemu atakowi na dziennikarkę TVP Info red. Magdalenę Ogórek i apeluje do osób i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne o zapewnienie dziennikarzom godnych i niezagrażających ich życiu i zdrowiu warunków pracy.

Publicystka TVP Info red. Magdalena Ogórek została brutalnie zaatakowana przez grupę kilkunastu agresywnych osób podczas wyjścia z siedziby stacji przy Placu Powstańców Warszawy 2 lutego 2019 r. po zakończonym programie „Minęła 20”w TVP Info , którego jest współautorką i współprowadzącą. Napastnicy ubliżali dziennikarce TVP i usiłowali uniemożliwić jej odjazd sprzed biurowca. Samochód oblepili obraźliwymi naklejkami, został on porysowany. Policja nie reagowała podczas ataku, usuwała jedynie kładących się na jezdni i blokujących przejazd red. Ogórek.

To kolejny atak na dziennikarza Telewizji Polskiej SA, do którego dochodzi w ostatnich miesiącach. CMWP SDP stanowczo przypomina, że ataki na dziennikarzy są jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa i nigdy nie powinny mieć miejsca. Zapewnienie bezpieczeństwa pracy dziennikarzy relacjonujących i komentujących wszelkie wydarzenia, w tym te wywołujące silne społeczne emocje, jest podstawowym obowiązkiem demokratycznego państwa. Tolerowanie sytuacji, w której profesjonalne wykonywanie swoich obowiązków może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziennikarzy jest niedopuszczalne. CMWP SDP po raz kolejny apeluje do władz i organizacji publicznych, by podjęły działania zapobiegające wszelkim atakom na wykonujących swoje obowiązki dziennikarzy.

dr Jolanta Hajdasz

dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

Warszawa, 3 lutego 2019 r.

za:www.sdp.pl


Copyright © 2017. All Rights Reserved.