Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Niemcy: kolejny atak na rabina w Niemczech

W Niemczech znów doszło do ataku na rabina i jego rodzinę. Tym razem w Monachium. Duchowny i jego dwóch synów zostali zwyzywani i opluci. Podobny incydent miał miejsce tydzień wcześniej w Berlinie.

Monachijska policja informuje we wtorek, że do ataku doszło w minioną sobotę po południu. Rabin i jego dwóch 19-letnich synów zostali najpierw zwyzywani przez niezidentyfikowanego dotychczas mężczyznę, a następnie przejeżdżająca obok kobieta – według policji, o urodzie „orientalnej” – zatrzymała samochód, opuściła szybę i również skierowała w stronę rabina obelgi.

Kiedy jeden z synów duchownego podszedł do auta i próbował z kobietą rozmawiać, ta napluła mu w twarz, ponownie zwyzywała i odjechała.

Policja poszukuje obojga sprawców.

    „Ten przypadek jest niestety symptomatyczny i pokazuje trudną sytuację wielu Żydów w dzisiejszych czasach” – oświadczyła Charlotte Knobloch, była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

    „Bezpieczeństwo w miejscach publicznych, które powinno być zapewnione dla wszystkich obywateli, jest coraz mniej oczywiste w przypadku Żydów” – dodała z ubolewaniem.

Tydzień wcześniej do podobnego ataku doszło w stolicy Niemiec. Jego ofiarą padł rabin miejscowej gminy żydowskiej Yehuda Teichtal, który – w obecności swojego dziecka – został zelżony i opluty przez dwóch mężczyzn mówiących po arabsku.

W 2018 r. w Niemczech nastąpił wyraźny wzrost przestępstw o podłożu antysemickim. W 2018 r. policja zanotowała 1799 antysemickich incydentów – o 19,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Według statystyk w 89,1 proc. przypadków sprawcami były osoby o poglądach skrajnie prawicowych. W RFN, jeśli nie udaje się ująć sprawców, antysemickie wystąpienia są automatycznie przypisywane przez policję skrajnej prawicy.

Dlatego zupełnie inny obraz wyłania się z sondażu Agencji Praw Podstawowych UE (FAR), opublikowanego w grudniu 2018 r., w którym 41 proc. Żydów ankietowanych w Niemczech jako sprawców ataków wskazuje muzułmanów. Na drugim miejscu są radykałowie prawicowi (20 proc.), a na trzecim – lewacy (16 proc.).

PAP/RIRM

za: https://www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.