Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wicepremier o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka: "Jan Paweł II jest symbolem polskości"

Jan Paweł II jest bardzo istotnym symbolem polskości - powiedział dziś na konferencji prasowej poświęconej 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Podkreślił, że jubileusz jest dobrym momentem, żeby skoncentrować się na nauce Jana Pawła II.

Dziś w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się konferencja prasowa poświęcona obchodom 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły oraz oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji muzeum.

- Dzisiaj inaugurujemy wspólnie bardzo ważne obchody 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. To są ważne obchody, to jest ważny jubileusz dla Polski z powodów oczywistych - Jan Paweł II wciąż jest najczęściej wymieniany jako osoba najważniejsza dla Polaków, we wszystkich badaniach, sondażach - powiedział wicepremier Gliński.

Wskazał, że to jest "bardzo istotne, że mamy kogoś takiego, że jest to postać, która jest tak bardzo akceptowana wciąż, podziwiana". Minister kultury ocenił, że Jan Paweł II jest "bardzo istotnym symbolem polskości".

Podkreślił, że "wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby w sposób mądry instytucjonalizować pamięć, czyli budować takie instytucje, które będą dbały o wartości związane z tą postacią, będą je propagowały, będą o nich debatowały i będą o nich nauczały".

Dodał, że jubileusz jest czasem, który "będzie można w dużej mierze poświęcić, żeby myśleć o życiu Jana Pawła II, o jego nauce, o jego siłowaniu się z rzeczywistością, o tym, co proponował światu, jak świat na to odpowiadał, jak Polska, jak my, na to odpowiadaliśmy".

- Jest tak wiele fascynujących pytań - po to właśnie jest ten jubileusz, żeby oddać tę przestrzeń na tego rodzaju refleksje, zastanowienie się - wyjaśnił Gliński.

Zapowiedział, że jubileusz urodzin Jana Pawła II będzie zorganizowany w dwóch wymiarach - centralnym, przygotowywanym m.in. przez Biuro Programu "Niepodległa", Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski, instytucjami kultury, muzeami; oraz oddolnym, obywatelskim.

Poinformował, że koncert główny związany z 100. rocznicą urodzin papieża Polaka zostanie zorganizowany 16 maja w Krakowie. Z kolei 18 maja ma się odbyć koncert na rynku w Wadowicach.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.