Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Policjant zwolniony z pracy za wiarę wygrał w sądzie

Sąd Administracyjny w Armenii podtrzymał prawo do wolności wyznania w precedensowej sprawie. Dotyczyła ona funkcjonariusza policji, Edgara Karapetyana, który został zwolniony z pracy z powodu swojej przynależności do grupy religijnej. Sąd uznał tę decyzję za bezpodstawną i orzekł, że policjant musi zostać przywrócony do pracy i otrzymać rekompensatę za cały okres przymusowego urlopu od 2018 r.

Orzeczenie to może mieć znaczący wpływ na wolność religijną urzędników w całym kraju. W sprawę zaangażowała się ADF International (gałąź amerykańskiej organizacji non-profit Alliance Defending Freedom, zajmującej się prawną pomocą w kwestii m.in. wolności wyznania).

„Nikt nie powinien być zmuszany do wyboru między swoją pracą a swoją wiarą. Decyzja sądu jest konkretnym krokiem we właściwym kierunku, aby chronić prawo urzędników państwowych w Armenii do wyznawania swojej religii. Zwolnienie kogoś z pracy po prostu z powodu tego, w co wierzy, stanowi naruszenie jego podstawowych praw. Ten rodzaj całkowitego zakazu, zakwestionowany w tej sprawie, wymusza wyznawanie wiary w ukryciu. Stanowi przesłanie, że wierzący ludzie powinni być przedmiotem podejrzeń, podczas gdy tak często wiara popycha ludzi do niesamowitych czynów w służbie [innym]. Precedens ustanowiony tą decyzją sądu zapewnia policjantom wolność wyznania i może mieć wpływ na funkcjonariuszy publicznych w całej Armenii”- powiedziała Lidia Rieder, radca prawny ADF International .

Edgar Karapetyan został zwolniony ze stanowiska starszego porucznika w armeńskiej policji pod koniec 2018 r. Służył w tej formacji od 2001 r. i był wielokrotnie nagradzany. Jego pracodawcy zwolnili go z powodu jego przynależności do Kościoła ewangelickiego, informując, że może utrzymać pracę, jeśli porzuci swoją wiarę. Karapetyan odmówił i został zwolniony. Wniósł skargę do sądu administracyjnego, który zakwestionował konstytucyjność przepisu, który zezwalał na jego zwolnienie.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że całkowity zakaz przynależności policjantów do organizacji religijnych jest niekonstytucyjny. Ta sprawa została podkreślona w raporcie na temat międzynarodowej wolności religijnej w 2019 r., przygotowanym przez Departament Stanu USA ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej.

Chociaż prawo do wolności wyznania jest zapisane w konstytucji Armenii, religie mniejszościowe mogą mieć trudności z rejestracją i są traktowane jako „sekty”.

„Ten policjant stanął przed niemożliwym wyborem. Nikt nie powinien rezygnować ze swojej wiary, aby utrzymać pracę. Prawo do wolności wyznania jest prawem podstawowym, chronionym w każdym ważnym traktacie dotyczącym praw człowieka. Z zadowoleniem przyjmujemy tę decyzję, która ostatecznie broni prawa do wolności wyznania”- powiedział Robert Clarke, zastępca dyrektora ADF International.

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.