Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Prezes PiS: Trwa akcja dyfamacyjna wobec naszego narodu

W Toruniu odbyła się uroczystość Otwarcia Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. To kolejna inicjatywa dyrektora Radia Maryja redemptorysty o. Tadeusza Rydzyka. W uroczystości udział brali m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Polski Andrzej Duda. Odczytała go Grażyna Ignaczak-Bandych, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP. – Pamięć o tych zwykłych-niezwykłych osobach jest szczególnie cenną, nieusuwalną częścią polskiej pamięci i tożsamości. Ich wierność najwyższym ideałom, ich bohaterska postawa i tragiczna, często bardzo okrutna śmierć, jaką ponieśli za udzielaną pomoc, należą do najdonioślejszych doświadczeń całej ludzkości. Godne upamiętnienie polskich Sprawiedliwych jest i na zawsze pozostanie zaszczytnym obowiązkiem Rzeczypospolitej – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Głos zabrał szef partii rządzącej. – W centrum tego dobrze zaplanowanego przedsięwzięcia jest oskarżenie naszego narodu o to, że brał udział w Holokauście, że brał udział w mordowaniu współobywateli narodowości żydowskiej. Trzeba tu było umieć powiedzieć „nie”, ale to musiało być „nie” oparte o argumenty i konkretną wiedzę – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

– Ten Park, który jest otwierany, tez Polsce dobrze się przysłuży, przysłuży się przeciwstawieniu temu, co ma nas na różne sposoby pogrążyć, uderzyć w naszą godność i w jakimś dalej posuniętym planie naszej inne interesy, choć godność jest tu niewątpliwie najważniejsza, bo ona nie ma swojej ceny, Powtarzam: to kolejne dzieło, Radio Maryja, to wszystko, co z niego wyrastało zwykle reagowało na wyzwania czasu, one się zmieniały, ale ta zmiana, której poświęcony jest Park, jest od przeszło 20 lat trwałym elementem tego wielkiego wysiłku i jest szczególnie ważna dla naszej przyszłości, pozycji wśród innych narodów, także dla tej wartości, jaką musimy traktować, jako szczególnie istotną, to po prostu prawda – pokreślił Jarosław Kaczyński.

Polityk zaznaczył, że dziś trwa walka o prawdę historyczną: – Chodzi także o prawdę bardzo konkretną. Dlatego tego przedsięwzięcia, które tę prawdę ma prezentować, dotyczy to nasze spotkanie, ten akt otwarcia czegoś, co będzie już na stałe wpisywało się w historię naszego narodu i to wszystko, co jest związane z jej prezentowaniem, będzie częścią tej prawdziwej opowieści o naszych dziejach, o godności Polaków, o tych wszystkich, którzy czynili, jak trzeba.
Park Pamięci Narodowej

Park upamiętnia Polaków, którzy w czasie II wojny światowej narażając życie własne i swoich rodzin ratowali Żydów.

Na postumencie przed wejściem do Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się, jak trzeba” umieszczony został cytat ze św. Jana Pawła II „Naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Park powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.

W parku, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało-czerwono.

za:dorzeczy.pl

***

Wicepremier J. Sasin o roli świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego w postrzeganiu historii: To on tak naprawdę zapoczątkował w Polsce zupełnie inne myślenie o historii, o naszej roli w niej, ale również o roli historii i pamięci dla przyszłości polskiego narodu

To on tak naprawdę zapoczątkował w Polsce zupełnie inne myślenie o historii, o naszej roli w niej, ale również o roli historii i pamięci dla przyszłości polskiego narodu. Już jako prezydent Warszawy przywrócił Warszawiakom ale i wszystkim Polakom pamięć o „Powstaniu Warszawskim”. O tym wielkim krwawym zrywie, bez którego nie byłoby dziś wolnej Polski – mówił wicepremier Jacek Sasin podczas uroczystości otwarcia Narodowego Muzeum Pamięci „Zachowali się jak trzeba” w Toruniu.

Wicepremier Jacek Sasin zwrócił uwagę na pamięć, o której mówił święty Jan Paweł II.

    – Pamięć w sposób bezpośredni wpływa na to, czy zachowamy tożsamość o naszej odrębności, o tym, że jesteśmy Polakami i mamy swoją historię, czy rozpłyniemy się w bezkształtnej i bezideowej masie. Jakże bardzo szkoda, że przez dziesięciolecia ci, którzy rządzili Polską, kształtowali świadomość naszego społeczeństwa, nie chcieli słuchać papieskich napomnień. Efektem tego są złe skutki, z którymi dzisiaj się borykamy. To relatywizacja historii, próba odwracania pojęć, które dla nas są oczywiste, kto był ofiarą a zbrodniarzem. Na szczęście coraz więcej ludzi dostrzegało, że ten brak pamięci o naszej historii, że podążanie tą drogą, prowadzi do nikąd – mówił minister aktywów państwowych.

Nie da się pominąć ogromnej roli ogromnej roli świętej pamięci prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego – kontynuował.

    – To on tak naprawdę zapoczątkował w Polsce zupełnie inne myślenie o historii, o naszej roli w niej, ale również o roli historii i pamięci dla przyszłości polskiego narodu. Już jako prezydent Warszawy przywrócił Warszawiakom ale i wszystkim Polakom pamięć o „Powstaniu Warszawskim”. O tym wielkim krwawym zrywie, bez którego nie byłoby dziś wolnej Polski, bo pamięć o zrywie Powstania Warszawskiego była tym światłem, które oświecała drogę do wolności i niepodległości. Prezydent Lech Kaczyński jako pierwszy mówił o potrzebie zadośćuczynienia, jako pierwszy stworzył raport o zniszczeniach Warszawy, który nigdy wcześniej nie powstał, a który dzisiaj jest świadectwem nie tylko myślenia o tym, że sprawiedliwość musi mieć także swój materialny wymiar, ale jest także świadectwem tego, jak powinniśmy dzisiaj rozmawiać z tymi, którzy za te zniszczenia odpowiadają o tym, aby ich winy zostały odkupione nie tylko słowami, ale również czynami – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

za:www.radiomaryja.pl
***

Wicepremier P. Gliński na otwarciu Parku Pamięci Narodowej: Instytucje pamięci są nam potrzebne, ponieważ nie potrafimy istnieć bez prawdy

Instytucje pamięci są nam potrzebne, ponieważ nie potrafimy istnieć bez prawdy. To są także instytucje refleksji nad wartościami, które są potrzebne do życia. To instytucje, które służą swoistemu rachunkowi sumienia – wskazał na otwarciu Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

    – Każda wspólnota, aby żyć i trwać, potrzebuje tożsamości. Jest ona kształtowana przez codzienne wybory, a przede wszystkim poprzez doświadczenie. Doświadczenie zaklęte w pamięci – mówił wicepremier Piotr Gliński.

Każda mądra wspólnota narodowa, buduje swoją pamięć poprzez instytucje pamięci – podkreślił.

    – Muzeum Pamięć i Tożsamość jest wspólnie budowane przez polskie państwo i środowisko toruńskie. To muzeum ma opowiadać historię Polski poprzez aksjologię św. Jana Pawła II. To jedno z 85 przedsięwzięć inwestycyjnych w obszarze muzealnym, które w tej chwili jest budowane przez polski rząd, przez polskie państwo. […] Mamy tych przedsięwzięć bardzo, bardzo wiele – akcentował minister kultury i dziedzictwa narodowego.

To są także instytucje, gdzie poszukujemy sensu życia – mówił.

Wicepremier Piotr Gliński podziękował także za wspólną budowę w Toruniu Muzeum Pamięć i Tożsamość.

    – To wielki honor, że możemy współpracować z ojcem Dyrektorem, z panią prezes, z ojcem ekonomem. Muszę powiedzieć, że z wszystkich tych przedsięwzięć, które w tej chwili prowadzimy, jako polski rząd (jest ich jak powiedziałem bardzo wiele) to przedsięwzięcie jest jednym z najsprawniejszych, najszybszych, najbardziej zdecydowanych. Tu się najprawdopodobniej najbardziej chce, to stworzyć i za to serdecznie dziękuję – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

za:www.radiomaryja.pl

***

 Premier M. Morawiecki: Niech ten Park Pamięci Narodowej będzie miejscem spotkania pokoleń

Niech ten Park Pamięci Narodowej będzie miejscem spotkania pokoleń. Pokolenia tych, którzy zachowali się jak trzeba w tamtym barbarzyńskim czasie z pokoleniem naszym i tymi, które przyjdą po nas. Niech ten park będzie wieczną pamiątką prawdy o tamtych latach, ale także o wielkich bohaterstwie i męstwie Polaków – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” w Toruniu.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” jest miejscem prawdy o wszystkich bohaterskich Polakach, którzy ratowali swoich żydowskich sąsiadów, narażając często własne życie.

    – To miejsce jest nie tylko miejscem pamięci, jest przede wszystkim miejscem prawdy o tych, którzy nie wahali się, ryzykując i oddając swoje życie, nie wahali się ratować innych – swoich sąsiadów, często ludzi, których nie znali. To miejsce ma przywracać im nie tylko pamięć, ma przywracać im godność, a wraz z nimi przywracać godność wszystkim Polakom, całemu polskiemu narodowi, który przez perfidne kłamstwa miał być odarty z tej swojej godności, odarty z prawdy o strasznych latach drugiej Apokalipsy. Tych świadectw, które krzyczą do nas z tamtych czasów, jest wiele pomimo tej strasznej niemieckiej zbrodni. Zygmunt Warszawer wspominał „uciekłem z pociągu do Treblinki. Tam uduszone zostało moje dziecko. Wyskoczyłem z pociągu i chodziłem od wioski do wioski. Wszyscy udzielali mi pomocy. Bez tych ludzi nie byłbym w stanie przeżyć. Nie podałem ich do nagród, bo Ameryka by zbankrutowała” – rozpoczął premier.

To tylko jedno z wielu świadectw – kontynuował.

    – Ilu z tych ludzi, którzy za kromkę chleba otrzymywali kulę w skroń albo ginęli w płomieniach własnych domów, patrząc na własne dzieci, które wraz z nimi umierały, ilu z nich tutaj nie ma i może nigdy nie będzie. Zastanówmy się nad tymi liczbami i zatrzymajmy się przy nich na chwilę. Jeden z szwedzko-kanadyjskich historyków, bardzo pieczołowicie badał temat Żydów, którzy ukrywali się poza obszarem Getta w Warszawie. Takich Żydów było około 28 tysięcy. Ocalało z nich mniej więcej 11.5 tysiąca. On jednoznacznie, powołując się na źródła, twierdził, że do uratowania tylko jednego z nich potrzeba było kilku ludzi, a więc około 90 tysięcy osób w samej Warszawie – mówił Mateusz Morawiecki.

Jeśli popatrzymy na całą Polskę, przełożymy te dane na całą Polskę, mamy co najmniej kilkaset tysięcy ludzi, którzy musieli w krótszych lub dłuższych okresach pomagać swoim żydowskim sąsiadom, współobywatelom – wskazał szef rządu,

    – Jeśli szacuje się, że ocalało z zagłady od 80 do 100-200 tysięcy osób, pewnie mniej, to jest rzeczą oczywistą, że nikt nie mógł ocaleć bez pomocy Polaków. Nie ma wspomnień Żydów o Niemcach, bo Żyd, który spotkał Niemca w czasie II wojny światowej, to był wkrótce potem martwym Żydem. Nie ma wspomnień o tych, którzy ratowali i tych, którzy zabijali, bo takie były realia II wojny światowej i dlatego trzeba pytać o prawdę tamtych lat, żeby zedrzeć nie tylko to piętno, ten fałsz, manipulacje, które próbowano nam imputować, ale trzeba przywrócić właściwą miarę rzeczy, trzeba odzyskać nie tylko tę prawdę o tamtych czasach, ale trzeba również w imię tej prawdy przywoływać każde imię, dlatego z ogromną wdzięcznością patrzę na te słupy pamięci, na ten Park Narodowej Pamięci – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

To wielki krok na drodze do odbudowania prawdy – uwypuklił.

    – Nie da się mierzyć tamtej solidarności, męstwa ludzi, tamtego czasu nie da się zmierzyć w żaden mierzalny sposób, ale jednak trzeba wspomnieć o polskich dobrach kultury, dobrach materialnych pracy rąk ludzkich, polskich fabrykach, domach, kościołach, wioskach, młynach, dworkach bezpowrotnie spalonych i zniszczonych, o zniszczonym mieniu zabranym i zagrabionym należącym do polskich obywateli. Trzeba o tym wspomnieć w tym czasie szczególnie, bo jeśli są tacy, którzy śmią przypisywać nam jakąkolwiek odpowiedzialność za tamte niemieckie zbrodnie, to muszą jednocześnie usłyszeć, w jakim są błędzie, myśląc o jakichkolwiek odszkodowaniach czy restytucji. To Polska jest największą ofiarą również materialnej grabieży lat II wojny światowej. Ta prawda również musi się przebić, musi się przebijać wraz z takim dziełem jak to – podkreślił premier.

Dzieło krzyczące na cały świat o strasznym losie Polaków, Żydów w czasach II wojny światowej – kontynuował.

    – O losie, który zgotowali nam Niemcy, którzy w Generalplan Ost, zaplanowali bardzo dokładnie, że po wojnie ma być wyniszczonych 85 procent Polaków, a 15 procent zamienionych w niewolników narodu panów. Patrząc na ich dzieło zniszczenia, niemieckie dzieło zagłady, które wykonali z niemiecką precyzją, można niestety wierzyć w ich skuteczność i to, co zaplanowali, dlatego w tamtym czasie niemieckiego barbarzyństwa, bestialstwa wszyscy, którzy mieli w sobie męstwo i odwagę, miłość i solidarność, aby stanąć w obronie drugiego człowieka, zasługują na najwyższy szacunek i wieczną pamięć. „Niewiedza o zaginionych podważa realność świata, wtrąca w piekło pozorów” mówił nasz książę poetów, dlatego musimy bardzo dobrze zbadać naszą przeszłość, musimy zawołać po imieniu, musimy każdego odgrzebać z pamięci, musimy zaprzeczyć temu piekłu pozorów, dlatego z tego miejsca dziękuje wszystkim, którzy do tego dzieła prawdy i solidarności się przyczyniają na czele ze wszystkimi, którzy pieczołowicie odszukiwali wszystkie imiona zaginionych i poległych, których tylko cząstka będzie tu. Nawet jak będzie ich 40 tysięcy, będzie to tylko cząstka – mówił szef rządu.

Niech ten Park Pamięci Narodowej będzie miejscem spotkania pokoleń – kontynuował.

    – Pokolenia tych, którzy zachowali się jak trzeba w tamtym barbarzyńskim czasie z pokoleniem naszym i tymi, które przyjdą po nas. Niech ten park będzie wieczną pamiątką prawdy o tamtych latach, ale także o wielkich bohaterstwie i męstwie Polaków. Dziękuję ojcu Dyrektorowi i wszystkim pracownikom naukowym, którzy przyczynili się do stworzenia tego wielkiego dzieła. Tak późno, bo dopiero ponad 30 lat po odzyskaniu niepodległości, jakże to wymowne jak świadczy to o tamtym czasie. Mówił o tym pan prezes, dlatego tym bardziej w tym miejscu spotkań niech nasza pamięć będzie wieczna, bo pamięć jest wieczna wtedy, kiedy ta cząstka dobra, solidarności, miłości i prawdy, która wtedy była zasiana, poprzez nasze serca powędruje w przyszłość – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

za:www.radiomaryja.pl

***
Prezydent A. Duda w liście z okazji otwarcia Parku Pamięci Narodowej: Godne upamiętnienie polskich Sprawiedliwych jest i na zawsze pozostanie zaszczytnym obowiązkiem Rzeczypospolitej

Pamięć o tych zwykłych-niezwykłych osobach jest szczególnie cenną, nieusuwalną częścią polskiej pamięci i tożsamości. Ich wierność najwyższym ideałom, ich bohaterska postawa i tragiczna, często bardzo okrutna śmierć, jaką ponieśli za udzielaną pomoc, należą do najdonioślejszych doświadczeń całej ludzkości. Godne upamiętnienie polskich Sprawiedliwych jest i na zawsze pozostanie zaszczytnym obowiązkiem Rzeczypospolitej – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości otwarcia Parku Pamięci Narodowej w Toruniu prezydent RP Andrzej Duda.

Na wstępie swojego listu prezydent przypomniał, że w roku 1939 znaczna część ziem Rzeczypospolitej znalazła się pod okupacją nazistowskich Niemiec.

    – Najeźdźcy zaczęli realizować szeroko zakrojony plan zniewolenia, zastraszenia oraz częściowej eksterminacji mieszkańców Polski. Dla naszych współobywateli pochodzenia żydowskiego plan ten przewidywał całkowitą zagładę. W Polsce, która od wieków słynęła jako bezpieczny, wspólny dom ludzi różnych narodowości, kultur i religii, w kraju, w którym wolność i wyrastająca z Dekalogu międzyludzka solidarność były wartościami najwyższymi – niemiecki okupant zaprowadził swoje totalitarne, zbrodnicze rządy i stworzył przerażający przemysł śmierci. W obozach koncentracyjnych, w aresztach i więzieniach, w gettach, podczas egzekucji, pacyfikacji i ulicznych łapanek – a także na polu walki oraz w wyniku chorób czy niedożywienia – śmierć poniosło 6 milionów polskich obywateli, w tym 3 miliony polskich Żydów – podkreślił Andrzej Duda.

W tamtym czasie znaleźli się jednak ludzie, którzy nieśli pomoc Żydom. Byli to Polacy, który czynili to mimo grożącej za taką postawę kary śmierci. Dzięki tym bohaterom wojnę przeżyło kilkadziesiąt tysięcy Żydów – naszych współobywateli – przypomniał polityk.

    – Pamięć o tych zwykłych-niezwykłych osobach jest szczególnie cenną, nieusuwalną częścią polskiej pamięci i tożsamości. Ich wierność najwyższym ideałom, ich bohaterska postawa i tragiczna, często bardzo okrutna śmierć, jaką ponieśli za udzielaną pomoc, należą do najdonioślejszych doświadczeń całej ludzkości. Godne upamiętnienie polskich Sprawiedliwych jest i na zawsze pozostanie zaszczytnym obowiązkiem Rzeczypospolitej – zapewnił szef państwa polskiego.

W dalszej części listu prezydent podziękował wszystkim tym osobom i instytucjom, dzięki którym powstał Park Pamięci Narodowej: Fundacji Lux Veritatis, władzom Torunia, ojcom redemptorystom, a w sposób szczególny założycielowi i Dyrektorowi Radia Maryja o dr. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR.

Andrzej Duda zaznaczył, że obiekt ten, wraz z Kaplicą Pamięci, która znajduje się w toruńskim Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, będzie od tego momentu jednym z ważniejszych punktów na kulturalnej mapie Polski.

    –  Ufam, że umieszczone tu tablice z nazwiskami naszych bohaterskich rodaków oraz rosnące tu drzewa – symbole żywej, trwałej pamięci – będą poruszać serca i umysły odwiedzających, że będą skłaniać do refleksji. Że będą umacniały sprzeciw wobec wszelkich ideologii, które zafałszowują podstawowe pojęcia oraz akcentują różnice między poszczególnymi grupami społecznymi, wyznaniami religijnymi, rasami i narodami – tylko po to, aby wzniecać między nimi wzajemną niechęć i pogardę, aby prowokować do wrogości, do aktów przemocy symbolicznej i fizycznej. Te nienawistne ideologie to poważne i stale aktualne zagrożenie. Nigdy nie wolno ich ignorować ani lekceważyć – akcentował szef polskiego państwa.

Niech toruński Park Pamięci Narodowej będzie miejscem znanym i często odwiedzanym – napisał w swoim liście prezydent.

    – Niech wraz z wieloma placówkami muzealnymi, tablicami pamięci i pomnikami, pracami badaczy i popularyzatorów historii oraz dziełami artystów niesie kolejnym pokoleniom prawdę o niezwykłym triumfie dobra i człowieczeństwa w mrocznych czasach rozpanoszonego zła – podkreślił.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.