Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Z powodu epidemii Orszak Trzech Króli 2021 w Polsce w nowej odsłonie

Mimo epidemii odbędą się Orszaki Trzech Króli 2021, choć w innej formie. Przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych, proponuje mini-orszaki, spacer orszakowy, orszak kolędowy lub orszakowy challenge kolędowy. W stolicy Orszak odbędzie się w formie symbolicznej.

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: "Panu dzięki oddawajmy".

"Papież Franciszek zachęca nas w swoim nauczaniu do czerpania z dorobku kulturowego przeszłych pokoleń, do sięgania po mądrość i bogactwo myśli naszych przodków, w związku z tym Orszak 2021 nazywamy "literackim" ciesząc się, że w strofach polskich poetów mogliśmy odnaleźć fragmenty, z których możemy korzystać w jasełkowych scenach" - napisali organizatorzy.

Wspomnieli również, że tegoroczne hasło nawiązuje do dziesiątej rocznicy ustanowienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy. "Cieszymy się, że możemy w pełni świętować uroczystość Objawienia Pańskiego zwracając uwagę, że Bogu należy się wdzięczność za wszystko, co od Niego otrzymujemy: życie, wiarę, rodzinę, Ojczyznę, a także za trudności, z którymi przychodzi nam się zmierzyć" - zaznaczyli organizatorzy.

W związku z epidemią w tym roku nie zostanie zorganizowany Orszaku Trzech Króli tak, jak w ubiegłych latach, przy wielotysięcznej publiczności i kilkuset aktorach. Zaproponowano natomiast cztery nowe formy. Jako pierwszy Piotr Giertych wskazał "mini-orszaki". "Zamiast jednego dużego wydarzenia w mieście, można zorganizować mniejsze, np. w parafii, w domach kultury, czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego" - zauważył. Zapowiedział jednocześnie, że fundacja wyśle na nie korony i śpiewniki.

Drugi pomysł to spacer orszakowy po trasie, którą dotychczas przechodzono. "Poszczególne rodziny mogą przejść tę trasę wykonując specjalne zadania i poznając historię Trzech Króli" - powiedział Giertych.

"6 stycznia na stronie Fundacji zamieszczone zostaną materiały do gry dla wszystkich chętnych, którzy będą mogli do 10 stycznia wziąć udział w "Spacerze" po zeszłorocznej trasie Orszaku lub rozwiązać zadania +Spaceru Orszakowego+ w domu" - poinformowała fundacja Orszak Trzech Króli.

Trzecia propozycja nawiązuje do starej tradycji spotkań w rodzinach czy salach parafialnych, podczas których wspólnie śpiewano kolędy. Nazwano ją "orszak kolęd". Natomiast czwarty pomysł to "orszakowy challenge kolędowy". "Zachęcamy do tego, by rodziny nagrały się, kiedy śpiewają kolędę w domu, w rodzinnym gronie i wezwały do kolejnego odśpiewania kolęd swoich znajomych, 3 inne rodziny. W ten sposób powstanie łańcuszek ludzi śpiewających kolędy" - wyjaśnił przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.

W Warszawie Orszak Trzech Króli odbędzie się w tym roku w formie symbolicznej. Nie chcąc tworzyć zgromadzenia nie zostaną zbudowane sceny, nie zostaną rozdane korony i śpiewniki. Orszak rozpocznie kard. Kazimierz Nycz modlitwą Anioł Pański na pustym Placu Zamkowym. Następnie Trzej Królowie wsiądą do królewskiego pojazdu i wyruszą w stronę Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w symbolicznej szopce.

Poinformowano, że w stolicy Orszak będzie składał się z pięciu osób. "Trzej Królowie będą mieli wspólny pojazd w kształcie łodzi z wysokimi masztami, na których będą powiewać flagi w trzech orszakowych kolorach. Zostaną tam także umieszczone trzy trony królewskie, a przed każdym z nich jeden z darów: mirra, kadzidło i złoto. Łódź będzie ciągnięta samochodem osobowym z pl. Zamkowego i za Gwiazdorem dotrą na pl. Piłsudskiego, gdzie odbędzie się jedynie symboliczny pokłon.

Pochód Orszaku będzie można śledzić w Internecie na stronie www.orszak.org. Rozpoczęcie transmisji nastąpi 6 stycznia o g. 12.00. W tym czasie będzie można również obejrzeć wcześniej przygotowane materiały reportażowe opowiadające o Orszaku Trzech Króli.

"Ta barwna artystyczna narracja wzbogacona śpiewem kolęd i jasełkowych inscenizacji jest wyrazem naszej wdzięczności oraz sposobem świętowania +Epifanii+ w rodzinie i we wspólnocie Kościoła, choć w tym roku - z wiadomych powodów w mniejszych zgromadzeniach i zmienionej formie, ale - jak zawsze w atmosferze radości i życzliwości" - napisał kard. Kazimierz Nycz w przesłaniu z okazji tegorocznej uroczystości Objawienia Pańskiego.

"Dziękujmy Bogu za ten świąteczny dzień, za literaturę, która jest częścią narodowej kultury, za dobro, które dzieje się wokół nas i przez nas, ale i za trudności, z którymi musimy się zmierzyć" - dodał metropolita warszawski dziękując organizatorom i uczestnikom, którzy "tworzą to wyjątkowe dzieło ewangelizacji".

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także +świętem Epifanii+ lub +świętem Trzech Króli+. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak.

za:info.wiara.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.