Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Otwock: Ksiądz napadnięty przez pijanego agresora z siekierą

Trzydziestosześcioletni mężczyzna napadł z siekierą na księdza w podwarszawskim Otwocku. Groził duchownemu oraz kobiecie, która była świadkiem zdarzenia. Policja ujęła już sprawcę ataku.

Do zdarzenia doszło w zeszły poniedziałek, jednak policyjna informacja na ten temat została opublikowana kilka dni później. Według ustaleń funkcjonariuszy, napastnik z siekierą groził księdzu posługującemu w parafii pod wezwaniem świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze.

Agresor uderzył duchownego w twarz i oddalił się. Zdążył też zaadresować groźby pozbawienia życia wobec kobiety, która była świadkiem ataku i zareagowała na napaść.

Policjanci zaalarmowani przez innego księdza ustalili rysopis sprawcy i rozpoczęli jego poszukiwania na terenie miasta. Natknęli się na mężczyznę odpowiadającego wizerunkowi napastnika na jednej z posesji w pobliżu świątyni. Miał on przy sobie siekierę oraz maczetę.

Oboje pokrzywdzeni rozpoznali sprawcę. Po zbadaniu na komendzie okazało się, że był pod wpływem alkoholu.

„Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił śledczym na przedstawienie mężczyźnie dwóch zarzutów dotyczących kierowania gróźb. Prokurator zastosował wobec niego policyjny dozór, zobowiązując go do stawiennictwa siedem razy w tygodniu w otwockiej komendzie. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności” – informuje lokalna policja.

za: www.pch24.pl
***

Zdewastowano elewację świątyni w Cieszynie. Nieznani sprawcy pozostawili po sobie... swastykę

Nieznany sprawca umieścił swastykę na jednej ze ścian kościoła Świętej Trójcy w Cieszynie. Rzecznik tamtejszej policji asp. Krzysztof Pawlik powiedział w środę, że śledczy zbadają sprawę pod kątem naruszenia artykułu Kodeksu Karnego dotyczącego propagowania faszyzmu.

O umieszczeniu na ścianie świątyni m.in. nazistowskiego symbolu, poinformowała w mediach społecznościowych cieszyńska parafia św. Marii Magdaleny, do której należy zabytkowy kościół.

"Dbajmy o wspólne dobro. Nie zgadzajmy się na akty wandalizmu. W ubiegłym tygodniu usunięto chemicznie wszystkie napisy, które znajdowały się na murach kościoła Świętej Trójcy. Koszt usunięcia dzięki dobroci wykonawcy wyniósł 1 tys. zł. Po dwóch dniach na kościele pojawiła się swastyka i następne napisy. Bardzo prosimy parafian o pilnowanie naszego wspólnego dobra. Jeszcze raz przypominamy, że świątynia jest naszym wspólnym dobrem i nic nie usprawiedliwia aktów wandalizmu. Za usuwanie napisów koszty ponosi nasza wspólnota" - głosi komunikat parafii.

Asp. Pawlik poinformował, że w środę policjanci przyjęli zawiadomienie w tej sprawie od przedstawicieli parafii. Przeprowadzą oględziny. Dochodzenie zostanie wszczęte pod kątem naruszenia art. 256 Kodeksu Karnego, który dotyczy publicznego propagowania faszyzmu lub innego totalitaryzmu. Zagrożone to jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub do 2 lat więzienia.

Ubolewanie z powody incydentu wyraziła w środę burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

- Ubolewam bardzo, że takie akty wandalizmu mają miejsce w Cieszynie. Niepokoi mnie skala problemu. Nie jest to odosobniony akt niszczenia mienia - podobne w ostatnim czasie mieliśmy na terenie Open Air Museum czy Dworca Cieszyn. Apeluję do wszystkich, reagujmy. Widząc sytuację, kiedy niszczona jest publiczna przestrzeń, wspólne mienie, zgłośmy ten fakt straży miejskiej bądź policji - powiedziała.

Kościół Świętej Trójcy został wzniesiony pod koniec XVI w. w stylu gotycko-renesansowym. Był pierwszą w Cieszynie świątynią ewangelicką. W połowie następnego stulecia, w czasach kontrreformacji, został przekazany katolikom. Obecnie jest świątynią filialną parafii św. Marii Magdaleny.

za:niezalezna.pl

***
Głupota niejedno ma... imię i... znakowanie. Biedne, zwiedzione głupiątka.
Do wychowania.
Najlepiej w stosownym Dokształcie...
Póki czas.
Jeszcze tu.
I teraz...
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.