Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dziennikarze w jednym budynku z terrorystami

W sobotę Izrael zbombardował wieżowiec w strefie Gazy, w którym mieściła się siedziba agencji Associated Press. Jej przedstawiciele twierdzą, że nie wiedzieli o obecności w tym budynku Hamasu, ale internauci przypomnieli artykuł z 2014 r., z którego wynika, że byli jej świadomi.

Jak informowała poniedziałkowa „Gazeta Polska Codziennie”, jednym z celów izraelskich nalotów, będących odwetem za odpalane ze Strefy Gazy rakiety, był 12-piętrowy wieżowiec al-Dżalaa. Oprócz mieszkań mieściło się w nim biuro agencji AP, telewizji Al-Jaazera i innych mediów. Izrael twierdzi, że działała tam również komórka wywiadu organizacji terrorystycznej Hamas. Na godzinę przed atakiem ostrzeżono właściciela budynku, więc nie było ofiar śmiertelnych.

Szef AP Gary Pruitt stwierdził, że nie wiedział, że z tego wieżowca korzysta też Hamas. − To jest coś, co sprawdzamy tak dokładnie, jak tylko można – stwierdził. – Nigdy świadomie nie narazilibyśmy naszych dziennikarzy na niebezpieczeństwo − dodał. Poinformował, że ledwo udało im się uniknąć śmierci. − Jesteśmy zszokowani i przerażeni tym, że izraelskie siły zbrojne wzięły na cel i zniszczyły budynek z biurem AP i innych organizacji medialnych w Gazie − powiedział.

Wkrótce po wydaniu tego oświadczenia wypłynął artykuł opublikowany w 2014 r. przez „The Atlantic”. Jego autor Matti Friedman opisywał w nim, jak zachodnie media relacjonują konflikt między Izraelem a Palestyną, a jego znaczna część była poświęcona stosunkom Associated Press i Hamasu. Friedman stwierdził w nim, że AP doskonale wiedziała, że dzieli budynek z Hamasem. „Załoga AP w Gazie oglądała starty rakiet tuż obok swojego biura, co narażało reporterów i innych pobliskich cywili – a AP o tym nie pisała” – stwierdził. Powołując się na byłego korespondenta AP, podał również, że członkowie Hamasu regularnie wchodzili do ich biura i grozili dziennikarzom.

Premier Netanjahu powiedział telewizji CBS, że dziennikarze AP wcale nie uszli z życiem dzięki szczęściu, lecz dzięki temu, że Izrael robi, co może, żeby minimalizować straty wśród cywili i ostrzegł właściciela budynku o nalocie. – Zrobimy, co będzie trzeba, żeby przywrócić porządek i bezpieczeństwo naszego narodu – dodał. Podkreślił, że celem izraelskich nalotów, w których zginęło już ponad 145 Palestyńczyków, jest „degradacja terrorystycznych możliwości Hamasu i ich woli do kolejnego ataku”.

W weekend prezydent Biden rozmawiał z Netanjahu i prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem. Podkreślił prawo Izraela do samoobrony i stwierdził, że Hamas musi przestać odpalać rakiety wycelowane w państwo żydowskie.

Wiktor Młynarz

za:niezalezna.pl


***

Nie rozumiem tych, którzy kibicują Hamasowi w wojnie z Izraelem

W miniony weekend demonstracje propalestyńskie w Berlinie, Frankfurcie, Fryburgu, Mannheim i Stuttgarcie doprowadziły między innymi do zamieszek i okazywania otwartej nienawiści do Żydów.

Antysemickie hasła wywołały oburzenie. W Polsce takiego problemu z antysemityzmem nie ma - w mediach społecznościowych zdarzają się jednak przypadki atakowania Izraela i sympatyzowania z Hamasem. I ten właśnie problem poruszyła na portalu Albicla.com Katarzyna Gójska, redaktor naczelna "Nowego Państwa" i wiceszefowa "Gazety Polskiej".

Nie rozumiem tych, którzy kibicują Hamasowi w wojnie z Izraelem. Hamas to terroryści, którzy gdy rozprawią się - nie daj Boże- z państwem żydowskim, to zajmą się zamachami w Europie. Na pewno już dziś bardzo im kibicują- napisała red. Gójska.

I dodała:

Niewolą własną ludność, współpracują z innymi organizacjami terrorystycznymi. Trzeba postradać zmysły, by czuć do nich sympatię lub traktować ich jako równoprawną stronę sporu.

Izraelska armia poinformowała dziś rano, że w nocnych nalotach na Strefę Gazy zniszczyła 15 km tuneli używanych do celów militarnych przez palestyńską terrorystyczną organizację Hamas oraz wyrzutnie skierowanych na Tel Awiw rakiet. Odnotowano także wystrzelenie 90 rakiet ze Strefy Gazy na Izrael.

Konfliktowi towarzyszy akcja dezinformacyjna wymierzona w Izrael. Do celów propalestyńskiej propagandy wykorzystywane jest m.in. zdjęcie smutnej arabskiej dziewczynki pochodzące... sprzed kilku lat, a świat obiegają fake newsy - takie jak to, że Izrael ostrzelał rakietami budynek agencji AP, która rzekomo nie wiedziała, że gmach jest zajmowany przez terrorystów.

Grzegorz Wierzchołowski

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.