Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Serbski ambasador w Polsce odwołany ze stanowiska. Powodem podpisanie listu poparcia dla LGBT

Ambasador Nikola Zurovac był jednym z dyplomatów, którzy podpisali list popierający polską społeczność osób LGBT. Został odwołany ze stanowiska.

W poniedziałek 17 maja na profilu Ambasady Danii w Polsce na Facebooku pojawił się list 48 dyplomatów, w którym zaapelowali oni o podnoszenie „świadomości społecznej w kwestiach problemów, które dotykają społeczność LGBT+ oraz inne mniejszości w Polsce”.

Podpisany przez 48 ambasadorów list został opublikowany w związku z obchodzonym tego dnia Międzynarodowym Dniem Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOT), w którego świętowanie żywo włączył się prezydent USA Joe Biden i Sekretarz Stanu, Antony Blinken.

Podpisanie listu wywołał spięcie na linii Warszawa-Belgrad, a sama decyzja o włączeniu się w akcję została – w opinii MSZ Serbii – podjęta bez konsultacji z rządem. W efekcie doszło do odwołania planowanej na ubiegły piątek wizyty szefa serbskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nikola Selakovića w Warszawie.

Jak czytamy na stronie duńskiej ambasady, tegorocznego koordynatora zbierania podpisów, „list niesie pozytywne przesłanie, odwołując się do podstawowych praw zapisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych zapisów prawnych i podkreśla ogromne znaczenie wspólnej pracy na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji”.

za:pch24.pl

***

Maląg o liście 48 ambasadorów ws. LGBT: my, jako Polska, nie popieramy tego listu

„My, jako Polska, nie popieramy tego listu" - powiedziała w poniedziałek w Programie III Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, odnosząc się do listu 48 ambasadorów, dyplomatów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych, w którym wyrazili poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów LGBT.

List opublikowano 17 maja - w Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii - podobnie jak w latach ubiegłych. Poprzedni otwarty list poparcia ambasadorów 50 państw dla społeczności LGBT+ w Polsce został opublikowany we wrześniu 2020 roku.

Odnosząc się do ww. dokumentu Maląg zaznaczyła, że „my, jako Polska, nie popieramy tego listu".

    My chcemy przede wszystkim Europie pokazać silną Polskę, z silną rodziną i z kręgosłupem wartości - podkreśliła.

Minister rodziny i polityki społecznej dodała, że „chcemy przygotować taki dokument - zresztą zaprosiliśmy już do współpracy naszych partnerów z Grupy Wyszehradzkiej - abyśmy razem pokazali w Europie silną rodzinę, opartą na kręgosłupie wartości".

 W Konstytucji jest opisane, że rodzina to jest związek kobiety i mężczyzny - mówimy o małżeństwie - i w małżeństwie rodzą się dzieci. Z tym idziemy do Europy. Chcemy być w tej Europie i chcemy silną Europę budować opartą na silnej rodzinie, tak jak budujemy w Polsce- mówiła Maląg.

Zdaniem minister, „nie ma wartości wyższej niż rodzina".

Rodzina była przed państwem. Najpierw były rodziny, a potem tworzyły się pierwsze państwa. A więc jeżeli będziemy mieli silną rodzinę, silnie inwestowali w kapitał ludzki, to wtedy możemy mówić o silnym państwie, zrównoważonym, dynamicznie się rozwijającym. Musimy mieć ten silny fundament, nie chwiejący się - zastrzegła minister rodziny i polityki społecznej.

Podobne listy ambasadorów są publikowane w Polsce od 2012 roku. W tym roku sporządzanie listu z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii - koordynowała Ambasada Królestwa Danii w Polsce.

Pod listem otwartym podpisali się ambasadorowie: Argentyny, Australii, Austrii, Chile, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Ekwadoru, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Izraela, Kanady, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, San Marino, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch, a także Przedstawiciel Generalny Rządu Flandrii i Administrator Generalnej Wallonie-Bruxelles International.

Wśród sygnatariuszy listu są też: Szef Biura Kontaktowego Parlamentu Europejskiego w Polsce, reprezentanci Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, Dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz Sekretarz Generalnego Wspólnoty Demokracji, a także, jako członkowie trójki koordynatorów, ambasady Belgii, Danii i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

za:www.idziemy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.