Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

,,Straszna rzeczywistość’’ Żydów w Niemczech. Antysemityzm wciąż przybiera na sile

Antysemityzm w Niemczech wciąż rośnie w siłę. Problem był bardzo poważny od dawna, jednak po eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie i związanych z nim propalestyńskich manifestacjach sytuacja Żydów u naszych zachodnich sąsiadów jest naprawdę poważna. O „strasznej rzeczywistości” dziennikowi „Berliner Zeitung” opowiedział

berliński komisarz ds. antysemityzmu Samuel Salzborn.

Na fali ostatnich walk Izraela z Hamasem w Niemczech odbywały się liczne demonstracje propalestyńskie, które w rzeczywistości okazywały się raczej demonstracjami antysemickimi.

- „Sytuacja jest porównywalna do tej z 2014 roku, po poprzednim konflikcie w Strefie Gazy. W całych Niemczech i w Berlinie przez długi czas odbywały się duże antysemickie demonstracje, które stopniowo coraz bardziej eskalowały pod względem przemocy i antysemityzmu” - stwierdził berliński komisarz ds. antysemityzmu Samuel Salzborn.

Zdaniem komisarza w przeciwieństwie do demonstracji z 2014 roku, obecnie są one „od samego początku wyraźnie skierowane przeciwko Żydom w Niemczech”.

- „Od początku mamy ataki na synagogi. Mamy groźby wobec społeczności żydowskich i niezwykle agresywną, nie hipotetycznie brutalne, ale praktycznie brutalne środowisko, które atakuje policjantów, wyraźnie grozi Żydom. Wydarzenia eskalowały od zera do 100. Antyżydowski, antysemicki cel jest rozpoznawalny od samego początku. Nie ma znaczenia, co dzieje się w Izraelu” - podkreśla rozmówca „Berliner Zeitung”.

Antysemityzm w Niemczech zaczął jednak radykalnie przybierać na sile nie w momencie eskalacji na Bliskim Wschodzie, a znacznie wcześniej. W ub. roku doszło do największej od 20 lat liczby przestępstw o podłożu antysemickim. Zgłoszono ich aż 2275. Do takiego stanu rzeczy miały doprowadzić szerzące się w Niemczech teorie spiskowe, w których Żydzi stali się „kozłami ofiarnymi” światowego kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

- „Koronasceptycy otwarcie działali z motywów antysemickich w pandemii. Antysemityzm stał się klamrą spinającą (...) tych wydarzeń, na konspiracyjnym poziomie ideologicznym, ale także z jawnym antyżydowskim, antysemickim pozycjonowaniem. To tam tworzy się klimat społeczny” - przekonuje Salzborn.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.