Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Prace nad nowelizacją ustawy o handlu w niedziele - reakcja na obchodzenie prawa

Prawo i Sprawiedliwość chce zaostrzyć zakaz handlu w niedzielę po tym jak jedna z sieci handlowych zapowiedziała otwieranie w tym dniu sklepów z „usługami pocztowymi”.

Sejm ma się zająć nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę już na początku lipca i uchwalić zmiany tak, aby weszły w życie jeszcze przed końcem wakacji - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowelizacja ma być reakcją na decyzję sieci hipermarketów Kaufland, która, wykorzystując obecny kształt ustawy, zamierza otwierać swoje placówki także w niedziele niehandlowe.

Na początku czerwca Kaufland poinformował, że wprowadza usługi pocztowe we wszystkich swoich sklepach. Oznacza to, że sklepy Kaufland będą mógłby być otwarte także w niedziele, w które obowiązuje ograniczenie handlu. Wdrożenie usług pocztowych ma pozwolić sklepom na prowadzenie działalności również w niedziele niehandlowe, niezależnie od wielkości placówki – taką funkcję mogą pełnić zarówno sklepy osiedlowe, jak i duże dyskonty czy hipermarkety.

Z ustaleń "DGP" wynika, że po zmianach w ustawie sklep będzie mógł wprowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, ale pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niej dominujący. Kontrolę w tym zakresie ma przeprowadzać Państwowa Inspekcja Pracy. W miesiącu poprzedzającym kontrolę PIP sklep powinien odnotować z działalności przeważającej (pocztowej) wpływy przekraczające 50 proc. Do tego typu statystyk ma posłużyć wprowadzony wymóg podziału ewidencji przychodów na działalność pocztową i pozostałą.

Decyzja Kauflandu spotkała się z ostrą reakcją NSZZ "Solidarność". - Nie ma naszej zgody na ponowne odbieranie pracownikom handlu prawa do niedzielnego odpoczynku, o które tak długo walczyliśmy. Handlowa Solidarność cały czas podejmuje działania zmierzające do uszczelnienia ustawy o wolnych niedzielach. Konieczne jest usunięcie zapisu o tym, że placówki pocztowe mogą prowadzić handel w niedziele. Naciskamy na rząd w tej sprawie już od wielu miesięcy - poinformował Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Próby obchodzenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę skrytykował w maju podczas pielgrzymki mężczyzn w Piekarach Śląskich także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

– Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę dążą – nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich – do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych – wskazał abp Skworc. Zapewnił, że Kościół nie może milczeć w tej sprawie. – W czasie, kiedy rządzący szukają szerokiego poparcia dla programu „Nowy Polski Ład”, trzeba przypomnieć, że fundamentem jego realizacji powinien być najpierw ład moralny, o który przez całe życie upominał się kandydat na ołtarze Sługa Boży Stefan kard. Wyszyński – podkreślił hierarcha, dodając, że prawa nie można wykorzystywać do omijania prawa. “Kwestia pracy w niedzielę jest sprawdzianem z solidarności z tymi, którzy pracują i z ich rodzinami” - podkreślił abp Skworc.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele została wprowadzona 1 marca 2018 r., ale przepisy w niej zawarte od dawna są fikcją. Już niemal połowa z działających w Polsce sklepów spożywczych jest otwartych w każdy ostatni dzień tygodnia. Na rozszerzenie działalności o usługi pocztowe, dzięki którym zgodnie z prawem sklep może być otwarty w każdą niedzielę, decydują się kolejne sieci. Z tego statusu korzystają już np. sklepy sieci Żabka czy Polo Market. W skali kraju, według portalu Money.pl, może to być nawet 10 tys. placówek handlowych.

za:opoka.news

Copyright © 2017. All Rights Reserved.