Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nigeria: konsolidacja dżihadystów po porażce Boko Haram

W Nigerii postępuje konsolidacja miejscowych islamistów. W ostatnich dniach lokalna gałąź Państwa Islamskiego zdobyła dominację nad konkurencyjnym ugrupowaniem Boko Haram. Teraz islamiści mogą się skupić na walce z armią rządową i poszerzaniem kontroli nad Nigerią.

Będą też dążyli do połącznia się z ugrupowaniami Państwa Islamskiego działającymi w krajach Sahelu – ostrzega Wassim Nasr, dziennikarz France 24, specjalista od afrykańskiego dżihadyzmu.

 
Początkowo, przed 6 laty Boko Haram zabiegało o współpracę z Państwem Islamskim. Dla strategów ISIS to afrykańskie ugrupowanie okazało się jednak zbyt radykalne. Wykorzystywało na przykład dzieci do samobójczych zamachów bombowych czy stosowało represje względem samych muzułmanów, przez co zrażało do siebie lokalną ludność. Ponieważ Boko Haram nie zrezygnował z tych praktyk, Państwo Islamskie postanowiło je zlikwidować. 6 czerwca potwierdzono wiadomość o zabiciu przywódcy Boko Haram Abubakara Shekau i rozproszeniu jego oddziałów – mówi Wassim Nasr.

„Dziś Boko Haram nie stanowi już znaczącej siły, zarówno pod względem liczby bojowników, jak i kontrolowanego terytorium. Aktualnie niemal cały region znajduje się pod kontrolą Państwa Islamskiego, które w porównaniu do Boko Haram jest o wiele lepiej zorganizowane i bardziej profesjonalne pod względem militarnym, i mniej ekstremistyczne. Posiada też zaplecze organizacyjne, którym Boko Haram nie dysponowało. Teraz kiedy wojna między konkurencyjnymi ugrupowaniami islamistów została zakończona, Państwo Islamskie będzie się mogło w pełni skoncentrować na realizacji swoich celów. A działa z większym profesjonalizmem i jest wspierane dostawami z centrali Państwa Islamskiego”.


Krzysztof Bronk - Watykan  

za:www.vaticannews.va


***
"Religia", która dopuszcza, a nawet nawołuje do mordów, to raczej demoniczna agitka a nie religia-w naszym rozumieniu tego słowa.
k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.