Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Sprawa zatrzymania Rafała Ziemkiewicza w Londynie. Brytyjska dyplomacja uchyla się od odpowiedzi

Po dwóch miesiącach brytyjska ambasada zechciała odpowiedzieć na interwencję w sprawie zatrzymania Rafała Ziemkiewicza na lotnisku w Londynie, do którego doszło w październiku ubiegłego roku. Przedstawiciel dyplomacji Wielkiej Brytanii odmówił komentarza.

Na początku października doszło do niespodziewanego zatrzymania pisarza i publicysty Rafała Ziemkiewicza przez brytyjskie służby na lotnisku Heathrow. Interwencję w tej sprawie podjęło Centrum Wolności Monitoringu Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które domagało się wyjaśnień ze strony ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie. Organ SDP zwracał uwagę, że nieuzasadnione zatrzymanie stanowiło pogwałcenie prawa brytyjskiego i międzynarodowego.

Pismo zwrotne zostało wysłane 30 listopada ubiegłego roku. Brytyjska dyplomacja podjęła najpierw taktykę zwlekania, aż w końcu zdecydowała się odpowiedzieć, wysyłając zdawkową odpowiedź 21 stycznia. „Polityka rządu Wielkiej Brytanii polega na niekomentowaniu szczegółów poszczególnych przypadków” – czytamy w odpowiedzi Jasona Rheinberga, zastępcy Szefa Misji Ambasady Brytyjskiej.

Rheiberg poinformował przy tym, że Rafał Ziemkiewicz otrzymał dwie wiadomości bezpośrednio od ambasadora, 3 i 17 grudnia. Przedstawiciel dyplomacji zasugerował przy tym, że rząd brytyjski traktuje równo wszystkich gości zagranicznych, co oznacza, że każdej osobie może odmówić wjazdu, jeżeli „jej obecność w Wielkiej Brytanii nie sprzyja dobru publicznemu”.

Z kolei w stanowisku CWMPS SDP czytamy: „Zatrzymanie i niewpuszczenie dziennikarza na teren Wielkiej Brytanii z powodu głoszonych przez niego poglądów jest szczególnie bulwersującym przejawem eliminowania z przestrzeni publicznej dziennikarzy utożsamiających się z konserwatywnymi i prawicowymi poglądami”.

Nie było to pierwsze tego typu zatrzymanie z powodów ideologicznych. Podobnej sytuacji doświadczył m. in. również Stanisław Michalkiewicz.

za:pch24.pl

***
Nowe... czy stare oblicze demokracji.... po brytyjsku?...
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.