Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Hasła współczesnego humanizmu kończą się na rurze, która leży na dnie Bałtyku

Hasła współczesnego humanizmu i nauk humanistycznych – czyli równość, gloryfikacja życia ludzkiego, postępowanie wspaniałe dla każdego człowieka – kończą się na rurze, która leży na dnie Bałtyku. Dzięki niej pieniądze przekazywane są agresorowi. Możemy porównać sobie, ile metrów sześciennych gazu kosztuje życie dziecka na Ukrainie, ile życie kobiety, a ile żołnierza.

Gdybyśmy na wojnę spojrzeli z tego punktu widzenia, to gdzie są wartości humanistyczne? Czy wartość życia człowieka jest tak prosto przekładalne przez piewców rządzących współczesną Europą na metry sześcienne czy dolary? – zwrócił uwagę dr Grzegorz Osiński, wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Tematem rozmowy z dr. Grzegorzem Osińskim był transhumanizm. Zagadnienie to jest bardzo szerokie. Jeszcze do niedawna nie było jednej naukowej wykładni pojęcia tego działu, który posiada masę znamion ideologii. Wymaga więc dogłębnej analizy źródłowej.

    – Niektóre elementy działania ideologii i jej efekty rozpoznajemy od wielu lat, np. ideologia gender to pochodna głębszej struktury transhumanizmu, która neguje cechy przyrodzone człowiekowi. Podobnie jest z ideologią ekologizmu. (…) To jednak jedynie czubki góry lodowej. Ta zanurzona jest bardzo głęboko i nie jest widoczna dla większości opinii publicznej, ponieważ głównie jest tworzona na uniwersytetach, w firmach technologicznych czy globalnych koncernach, gdzie ludzie stosują elementy ideologii, tworząc rozwiązania technologiczne, medyczne, naukowe i informacyjne. Z nimi spotykamy się w normalnym życiu i nie zawsze jesteśmy świadomi, jakie są ich korzenie i skąd one pochodzą – wyjaśnił gość TV Trwam.

Jedną z idei transhumanizmu jest to, aby wykorzystać współczesne technologie informacyjne i komunikacyjne do szerzenia propagandy ideologów. Transhumaniści nazywają człowieka „nagą małpą w klatce” i uważają, że należy go „dokończyć”. To ich główny cel – stworzenie tzw. postczłowieka, który będzie doskonały. Zakłada się bowiem, że człowiek jest istotą przejściową, która powstała przypadkowo w toku ewolucji.

    – Z historii znamy już ideologie, które promowały wizję nadczłowieka. One zawsze kończyły się tragedią, wojną i ludobójstwem. Tutaj jest podobnie, tylko że transhumaniści realizują swoją ideę w sposób naukowo zgodny. Polega on na dekonstrukcji człowieka. Obdziera się go powoli z wszystkich metafizycznych i wyższych cech, jednoznacznie kierując uwagę na strukturę biologiczną, uważając, że umysł jest tylko produktem działania mózgu. Jeśli mamy niedoskonałą strukturę biologiczną – bo ludzie chorują, boją się czy podejmują niewłaściwe decyzje – to należy to ulepszyć. (…) Oczywiście wszystkie działania mają hasło pomocy człowiekowi, ale od leczenia do ulepszania jest śliska ścieżka – zaznaczył wykładowca AKSiM.

Gość „Rozmów niedokończonych” poruszył także temat nowych mediów, które brutalnie wkroczyły w życie. Szczególnie dotyczy to młodych ludzi. Niesie to za sobą duże niebezpieczeństwo.

    – Jak ktoś zanurzy się jedynie w informacjach elektronicznych, to nie będzie wiedział, jak naprawdę funkcjonuje świat, bo zapomni na niego wyjrzeć. To jest jedna z idei humanizmu – zamknięcie się w elektronicznych przestrzeniach. W części młodszego, bezkrytycznego społeczeństwa, które nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw, proces ten zachodzi już teraz. Powinniśmy pilnie przeprowadzać akcje edukacyjne. W dzisiejszym świecie ani nauka, ani media nie zwracają na to uwagi – zwrócił uwagę dr Grzegorz Osiński.

    – W wielu rodzinach nie zwraca się uwagi na to, że dzieci spędzają całe dnie w świecie elektronicznym. Przez to młodzi ludzie zaczynają zatracać swoje naturalne umiejętności – dodał wykładowca AKSiM.

24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. W kontekście wojny za wschodnią granicą Polski gość TV Trwam zwrócił uwagę na przekaz medialny, który „od miesiąca jest ciągły we wszystkich mediach na całym świecie”.

    – Jest to pewien proces habituacji. To powolne przyzwyczajanie ludzi do nawet najstraszniejszych rzeczy. Dwa lata temu nie do pomyślenia było, że całe społeczeństwa zostaną zamknięte w domach i odizolowane od świata. Do tego się przyzwyczailiśmy – do lockdownów, izolacji, strachu przed wirusem. To była bardzo medialna pandemia, gdyż w mediach mówiło się o niej całą dobę. Społeczeństwo się do tego przyzwyczaiło. Kiedy pojawiły się nowe wydarzenia – jeszcze bardziej okrutne – to poprzednie doniesienia medialne odeszły, natomiast weszła wojna z całą swoją przerażającą strukturą – zauważył.

Autor książki „Transhumanizm. Retiarius contra Secutor. Tom 2. Nauka i technologia” wskazał, że „hasła współczesnego humanizmu i nauk humanistycznych – czyli równość, gloryfikacja życia ludzkiego, postępowanie wspaniałe dla każdego człowieka – kończą się na rurze, która leży na dnie Bałtyku”.

Książka: http://wydawnictwo.wsksim.edu.pl/2022/03/29/transhumanizm-ii-grzegorz-osinski/

    – Dzięki niej pieniądze przekazywane są agresorowi. Możemy porównać sobie, ile metrów sześciennych gazu kosztuje życie dziecka na Ukrainie, ile życie kobiety, a ile żołnierza. Tak naprawdę jest. Gdybyśmy na wojnę spojrzeli z tego punktu widzenia, to gdzie są wartości humanistyczne? Czy wartość życia człowieka jest tak prosto przekładalne przez piewców rządzących współczesną Europą na metry sześcienne czy dolary? – pytał retorycznie dr Grzegorz Osiński.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.