Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Węgrom przypomnijmy testament Telekiego

W Polsce ze wzruszeniem wspomina się premiera Węgier Pála Telekiego, który nie zgodził się na wykorzystanie terytorium Węgier przez Niemców do ataku na Polskę w 1939 r., a potem przyjmował polskich uchodźców i żołnierzy udających się na Zachód. Mniej znany jest w Polsce dalszy ciąg tej historii.W 1941 r.

Teleki sprzeciwiał się bezskutecznie i samotnie udziałowi w Węgier w inwazji na Jugosławię. 3 kwietnia 1941 r., kilka dni przed nią, popełnił samobójstwo. W liście pożegnalnym napisał: „Naród czuje, że straciliśmy nasz honor. Sprzymierzyliśmy się z draniami. Staniemy się narodem śmieci”. Potem węgierskie wojska walczyły u boku Hitlera w Jugosławii (Serbii) i ZSRS, okupowały też część ich terytorium. Dopuściły się strasznych zbrodni wojennych. W 1944 r. sytuacja jeszcze się pogorszyła, bo władzę przejęli bezpośredni agenci Hitlera – strzałokrzyżowcy. Węgry przystąpiły do udziału w Holokauście własnych obywateli. Dziś Węgry znowu, w imię źle pojętego interesu narodowego, sprzymierzają się z nowym nazizmem – raszyzmem, będącym kombinacją komunizmu, nazizmu i kultu mamony. Testament Pála Telekiego brzmi niepokojąco aktualnie.

Marcin Herman

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.