Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Krzysztof Wołodźko-Oblicza suwerenności

Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych i CO2. To dobra informacja. Sprawa ma jednak szerszy kontekst. Nie chcę być przesadnie złośliwy, ale znają Państwo zapewne powiedzenie o ludziach, którzy są jak dzieci, bo myślą, że pieniądze biorą się z bankomatu.

Podobnie jest z mnóstwem towarów – „są ze sklepu”. Dekadę temu byłem na uczonej debacie o polskim modelu gospodarczym. Pamiętam, że staraliśmy się jako mała grupka tzw. lewicy patriotycznej zainteresować liberalną, mocno platformerską publikę tematem suwerenności żywnościowej i suwerenności białkowej. Przekonywaliśmy, że wbrew hurraoptymizmowi piewców globalizacji to bardzo ważne. Także dlatego, że nie wiemy, jaka Polskę czeka przyszłość. Patrzono na nas jak na dziwaków. To było jedno z doświadczeń, które przekonało mnie, że z tamtą stroną nie da się niczego zbudować. Że dla nich jedyna odpowiedź na ewentualne wyzwania to: wolny rynek sobie poradzi, albo: niech UE to ogarnie. Dziś już widać, że aby radzić sobie z poważnymi wyzwaniami, trzeba walczyć o gospodarczą suwerenność i energetyczną dywersyfikację. Lata z PO to pod tym względem lata zmarnowane. Tylko czy rozumie to konsument, który myśli, że towar tak po prostu trafia na półki?

Krzysztof Wołodźko

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.