Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

80. rocznica uruchomienia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi

Mija 80 lat od uruchomienia w Łodzi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci. W związku z rocznicą w Sejmie otwarta zostanie dziś wystawa pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”.

W uroczystości otwarcia wystawy pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”, jaka odbędzie się dziś w Sejmie, wezmą udział m.in. wicepremier, minister kultury, Piotr Gliński; a także Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak. Wystawa oparta jest o unikatowe materiały archiwalne dokumentujące uwięzienie dziewczynki osadzonej wraz z braćmi w niemieckim obozie.

O warunkach, jakie panowały w obozie koncentracyjnym w Łodzi, mówił w TV Trwam historyk z Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, Michał Hankiewicz.

    – Warunki, w których żyły dzieci, były tragiczne. Brak podstawowej higieny osobistej, brak opieki lekarskiej, fatalne wyżywienie czy ciężka i wielogodzinna praca, do której dzieci nie były w żaden sposób przyuczane. Za najmniejsze przewinienia dzieci były surowo karane – przypomniał Michał Hankiewicz.

Obóz działał w latach 1942-45. Przeszło przez niego ponad 3 tys. dzieci, a kilkaset zmarło. Niemcy zbudowali go pod pretekstem ochrony młodzieży niemieckiej i usunięcia moralnego zagrożenia, którego źródłem miały być dzieci polskie.

Wystawa poświęcona uwięzionym tam dzieciom będzie prezentowana w Sejmie do 5 grudnia. Przygotowało ją Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Sejm uczcił minutą ciszy ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. 1 grudnia mija 80. rocznica utworzenia tego miejsca kaźni, w którym przetrzymywano w nieludzkich warunkach nawet kilkuletnie dzieci.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.