Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Profanacja kościoła we Francji – tuż przed Bożym Narodzeniem

W Lorient, portowym mieście w Bretanii doszło w czwartek do profanacji tamtejszego kościoła św. Anny, figury rzucono na ziemię, rozbito i zniszczono żłóbek, dekorację przedstawiającą Narodzenie Pańskie – donosi dziennik „Le Figaro”. Policja wszczęła dochodzenie, aby ustalić, kto jest odpowiedzialny za te zniszczenia, do których doszło kilka godzin przed świętami Bożego Narodzenia.

„Boli mnie widok splądrowanego kościoła. To właśnie symbole religijne były celem ataku. Nie było żadnej kradzieży. To właśnie figury i żłóbek były celem ataku – wyjaśnił ks. Hervé Le Berre administrator parafii, w rozmowie z France 3 Bretagne.

Kościół został uszkodzony między południem a godziną 14 w czwartek, podczas przerwy pracującego tam murarza. Według pierwszych ustaleń nie doszło do kradzieży żadnego przedmiotu. To właśnie ten rzemieślnik zaalarmował ks. Hervé Le Berre.

„Myślałem, że to nie jest możliwe. Kiedy przyjechałem, zobaczyłem nienawiść. Powalono świece, zerwano plakaty, wszystko rozkradziono” – powiedział ksiądz w wywiadzie dla „Brest Telegram”.Policja w Lorient wszczęła śledztwo. W sanktuarium znaleziono odciski palców i przeprowadzono dochodzenie. Po zakończeniu interwencji policji, przybyli wierni pomogli księdzu w uporządkowaniu budynku sakralnego.

za:pch24.pl

***

Skandaliczne „jasełka” w Gdańsku. Jest interwencja pomorskiej kurator oświaty

W jednej z gdańskich szkół postanowiono w tym roku zamiast jasełek przygotować przedstawienie, w którym szydzono z narodzin Chrystusa i wiary chrześcijan, nie stroniąc przy tym od akcentów nawiązujących do polityki. Sprawą zajęła się już pomorska kurator oświaty.

Informowaliśmy już o skandalicznych „jasełkach” zorganizowanych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku, z których nagranie kilka dni temu pojawiło się w mediach społecznościowych. W Jezusa wcielił się rozebrany do pasa uczeń, którego wożono w taczce. Trzej królowie przynieśli mu w darze laptopa, myszkę i klawiaturę. Na koniec z darem przyszła jeszcze jedna osoba. Jeden z uczniów wcielił się w postać lidera rządzącej w Polsce formacji politycznej i wręczył „Jezusowi” bon na 500+.

- „Masz tu ten dar, który całą gospodarkę rozwali i ludem prostym pomoże sterować” - słyszymy na nagraniu.

Teraz portal Polskiego Radia 24 donosi, że sprawą zajęła się już pomorska kurator oświaty Małgorzata Bielang.

- „Po wiadomościach e-mail, ale także doniesieniach medialnych, skierowałam we wtorek pismo do dyrektora placówki. Liczę na to, że przedstawi okoliczności organizacji samego wydarzenia, jak i to, czy wiedział o tym, że takie wydarzenie będzie miało miejsce. Dopiero po otrzymaniu odpowiedzi podejmiemy decyzję o dalszych działaniach”
- przekazała kurator rozgłośni.

- „Kuratorium ma prawo mieć wątpliwości, czy w związku z organizacją takich jasełek nie zostały naruszone uczucia religijne innych uczniów, a także czy nie doszło do formułowania treści politycznych, co w placówkach oświatowych jest zabronione” - wyjaśniają dziennikarze portalu polskieradio24.pl.

za:www.fronda.pl

***

Bezczeszczą kościoły!

Profanacje kościołów w Europie to nie nowość. Jednak do pewnego czasu były to głównie akty szaleńczego wandalizmu. Dziś bandyci obserwują, jakie obiekty są najbardziej czczone przez chrześcijan, i je niszczą.Już parę lat temu bp Robert Wattebled, ordynariusz diecezji Nîmes we Francji, opisał, jak nieznani sprawcy włamali się do kościoła Matki Bożej od Dzieci, zbezcześcili wnętrze, po czym wrzucili do fekaliów hostie z rozbitego cyborium, a ekskrementami wysmarowali krucyfiks. Akty wandalizmu nasilają się wraz ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, w ostatnich tygodniach w całej Europie, a zwłaszcza we Francji odnotowano prawdziwy wysyp aktów profanacji kościołów. Według francuskiego MSW w 2018 r. dokonano 872 ataki na kościoły, a w następnym roku ta liczba zwiększyła się o 25 proc., np. podpalono kościół Saint-Sulpice, drugą po katedrze Notre Dame największą świątynię chrześcijańską w Paryżu. Parę dni temu zniszczono kościół Świętej Trójcy w Bordeaux, kościół Saint-Roch, podpalono kościół w Pont-de-Chéruy, kościół św. Anny w Lorient. Według ostatnich badań 37 proc. Francuzów uważa Boże Narodzenie za święto katolickie, a 52 proc. za święto, które stało się świeckie.

​Ryszard Kapuściński

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.