Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Pomoc Kościołowi w Potrzebie: Nigeria najniebezpieczniejszym krajem dla katolickich duchownych

Najbardziej niebezpiecznym dla duchownych Kościoła katolickiego krajem w 2022 r. była Nigeria, gdzie odnotowano największą liczbę ofiar – wynika z informacji zebranych przez papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Organizacja wskazała, że wiele przypadków prześladowania duchownych było w Chinach i Nikaragui.

Według informacji zebranych przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), krajem z największą liczbą ofiar była w 2022 r. Nigeria, gdzie zginęło czterech księży.

„Zamordowanych podczas wykonywania swoich obowiązków duszpasterskich zostało też trzech księży w Meksyku, których brutalnie zabili członkowie karteli narkotykowych i dwóch zastrzelonych we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga” – wskazało papieskie stowarzyszenie.

W komunikacie PKWP czytamy również, że „podczas pełnienia swoich misji zamordowanych zostało pięć sióstr zakonnych: s. Luisa Dell’Orto na Haiti (czerwiec), s. Mary Daniel Abut i s. Regina Roba w Sudanie Południowym (sierpień), s. Mari de Coppi w Mozambiku (wrzesień) i s. Marie-Sylvie Vakatsuraki w Demokratycznej Republice Konga (październik).

PKWP podało, że w 2022 r. „w różnych krajach porwano łącznie 42 księży, z których 36 zostało uwolnionych”. „Trzech z porwanych w Nigerii zostało zamordowanych, a odnośnie dwóch pozostałych PKWP nie udało się uzyskać informacji” – czytamy w komunikacie. Organizacja zwraca uwagę, że „nieznane pozostaje miejsce pobytu uprowadzonego w listopadzie w Mali niemieckiego misjonarza ks. Hansa-Joachima Lohre”.

Zwrócono uwagę, że „nadal nieodnaleziono także dwóch księży porwanych w 2019 r., ks. Joela Yougbaré z Burkina Faso i ks. Johna Shekwolo z Nigerii, co zwiększa łączną liczbę zaginionych księży do pięciu”.

PKWP dodało, że w Nigerii w 2022 r. porwano łącznie 28 duchownych, z czego 3 osoby w grudniu. W lipcu porwano 7 osób.

Na drugim miejscu pod względem porwań w 2022 r. był Kamerun, gdzie uprowadzono 6 osób, z których 5 zostało porwanych we wrześniu. Uwolniono ich pięć tygodni później” – przekazano w komunikacie.

PKWP wskazał, że „w ciągu roku bandyci i gangi uprowadziły na Haiti 5 księży, którzy zostali już uwolnieni”. „W Etiopii, na Filipinach i w Mali porwano po jednym kapłanie – wszyscy zostali uwolnieni, z wyjątkiem ks. Hansa-Joachima Lohre w Mali” – czytamy w komunikacie.

Organizacja zwróciła także uwagę, że „z Nigerii pochodzi też zdecydowana większość sióstr zakonnych porwanych w 2022 r.

Przekazano, że „co najmniej 32 duchownych zostało zatrzymanych w oczywistych aktach zastraszania i przymusu”.

PKWP przypomniała, że 4 księży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego pracujących na okupowanej przez Rosję Ukrainie, zostało aresztowanych w trakcie prowadzenia działalności duszpasterskiej. „Dwóch z nich zostało zwolnionych i deportowanych na terytorium Ukrainy, ale pozostałych dwóch pozostaje w areszcie i może zostać oskarżonych o terroryzm” – przekazała PKWP. „Istnieje obawa, że w czasie pobytu w więzieniu mogą być torturowani” – wskazała organizacja.

W ocenie PKWP, „krajem budzącym poważne obawy jest Nikaragua, gdzie podczas obecnego konfliktu rządu z Kościołem katolickim aresztowano lub zatrzymano 11 członków duchowieństwa”. „Nikaraguański biskup Rolando Alvarez, który obecnie przebywa w areszcie domowym, 10 stycznia br. miał stanąć przed sądem pod zarzutem +zagrożenia integralności narodowej+” – zwraca uwagę PKWP.

Poinformowała, że uwięziono również biskupa i dwóch księży w Erytrei. „Minęły dwa miesiące od ich zaginięcia, a ze strony władz nie było dotąd żadnych wyjaśnień” – zaznacza papieskie stowarzyszenie.

Według informacji zebranych przez PKWP, „duchowni z Kościoła podziemnego w Chinach byli wielokrotnie uprowadzani przez władze na pewien okres, w celu zmuszenia ich do przyłączenia się do Kościoła zatwierdzonego przez państwo. Jednym z przykładów było zaginięcie w okresie od stycznia do maja 2022 r. co najmniej 10 księży, wszystkich należących do podziemnej wspólnoty w Baoding (Hebei)” – czytamy w komunikacie.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.