Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wychowanie przez dogadzanie czy wymaganie

Niedawno rozpoczął się nowy rok szkolny. Powraca pytanie o mądre wychowywanie dzieci i młodzieży. Czasy, gdy jednym z pryncypiów takiego wychowywania było stawianie im dużych wymagań, zastępuje epoka dogadzania im. Przede wszystkim przez rodziców. Jest to jeden ze skutków nasilającej się hedonizacji życia, pogańskiego bożka, wielbionego coraz częściej również przez konserwatystów i katolików.

Z kolei rodzice wywierają w tym względzie presję na nauczycieli. Zastępowanie wymagania przez dogadzanie znalazło ostatnio wyraz w jednym z postulatów (chwytów?) programowych Platformy Obywatelskiej. Warto w związku z tym przypomnieć słowa św. Jana Pawła II skierowane do młodzieży: „Wymagajcie od siebie, nawet jeśli od was nie będą wymagać inni”. A twórca tzw. logoterapii (leczenia poprzez odkrywanie sensu) Viktor E. Frankl pisał już kilkadziesiąt lat temu: „Dziś powinniśmy mniej obawiać się przeciążenia niż stawiania zbyt małych wymagań człowiekowi, i to szczególnie młodemu. (…) Istnieje nie tylko patologia stresu, lecz także patologia braku obowiązków”.

Jan Galarowicz

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.