Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katolicka X muza. Media w służbie Ewangelii

Za nami XXIX Festiwal w Niepokalanowie, jedna z najważniejszych międzynarodowych imprez filmowych i multimedialnych dla katolickich twórców nie tylko z Polski, ale z całego świata - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W dniach 23–25 maja odbył się XXIX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2014. Zgłoszono ok. 200 różnorodnych programów i form multimedialnych z 23 krajów. Grand Prix Festiwalu zdobył film pt. „Jak pokonać szatana” w reżyserii Michała Kondrata.

W kategorii filmów fabularnych I nagrodę zdobył obraz zatytułowany „Mary’s Land” w reżyserii Juana Manuela Cotelo Onate. II nagrodę otrzymał wyreżyserowany przez Óscara Parra de Carrizosa film „Bajo un manto de estrellas”, ukazujący heroiczną postawę młodych dominikanów oddających życie za Chrystusa w czasie rewolucji hiszpańskiej w latach 1936–1938. Nagrodę III przyznano fabule zatytułowanej „Beyond”, której reżyserem jest salezjanin Jiji Kalavanal.

W kategorii filmów dokumentalnych I nagrodę przyznano obrazowi pt. „Być Koptem” w reżyserii Macieja Grabysa i Michała Króla, który ukazuje prześladowania chrześcijan w dzisiejszym Egipcie. II nagrodę otrzymał dokument „Wojciech Kilar. Credo” wyreżyserowany przez Violę Rotter-Kozerę i Zdzisława Sowińskiego – jest on niezwykłym świadectwem spotkania wybitnego polskiego kompozytora z jasnogórskim sacrum. Nagrodę III ex aequo otrzymały filmy: „Powiedzieć TAK. Historia modelki” w reżyserii Jadwigi Boguckiej – pokazujący historię radykalnego nawrócenia modelki Anny Golędzinowskiej pod wpływem Jana Pawła II i Maryi Królowej Pokoju, oraz „Tajemnica tajemnic”, film wyreżyserowany przez Agnieszkę Porzezińską i Pawła Soczyka o walce kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły o duchowe ocalenie Polski i zachowanie narodowej tożsamości.

W kategorii programów telewizyjnych pierwszym miejscem nagrodzono audycję pt. „Papież Franciszek, człowiek, który zmienia świat” w reżyserii Krzysztofa Tadeja, drugim program „Oko na gender” zrealizowany przez Mariana Florka i Jolantę Pałasz z charyzmatycznym księdzem prof. Dariuszem Oko.

Jeśli chodzi o strony internetowe, nagrodzono w kolejności: strony „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli” oraz profil Dominika Tarczyńskiego (Charyzmatycy.pl, „Gazeta Polska”).

W kategorii programów edukacyjnych zwyciężyła audycja pt. „Trwajcie” wyreżyserowana przez Alinę Czerniakowską ukazująca rolę, jaką odegrał Janusz Kurtyka, śp. dyrektor IPN, w zabezpieczaniu pamięci o zbrodniach reżimu komunistycznego w Polsce. Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego im. Juliana Kulentego „Multimedia w służbie Ewangelii” zaś otrzymała telewizja Trwam, walcząca przy dużym poparciu społecznym o godne miejsce dla mediów katolickich w Polsce.

za:niezalezna.pl/55814-katolicka-x-muza-media-w-sluzbie-ewangelii

Copyright © 2017. All Rights Reserved.