Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Toniemy w oceanie alkoholu

Polacy niemal topią się w oceanie alkoholu. Rekordowe w Europie spożycie alkoholu przez Polaków i gigantyczne pieniądze na reklamę trunków są porażką polskiego państwa, rządu i samorządu – alarmował ks. bp Tadeusz Bronakowski podczas X Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym.

W pielgrzymce do sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu uczestniczyły rzesze pielgrzymów, wśród nich Rodzina Radia Maryja. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP ks. bp Tadeusz Bronakowski. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali m.in. ks. abp Józef Michalik – metropolita przemyski, ks. Kazimierz Radzik – generał michalitów, ks. Władysław Zązel z Kamesznicy – twórca inicjatywy Wesele Wesel, ks. Jan Seremak – kustosz sanktuarium w Miejscu Piastowym.

Młodzież przygotowała program artystyczny, w czasie którego popłynął apel, by młodzi ludzie poprzez podpisywanie specjalnych deklaracji trzeźwościowych przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży. Deklaracje abstynenckie nawiązujące do hasła pielgrzymki oraz sierpnia jako miesiąca trzeźwości: „Kochająca Matka Zawsze Trzeźwa” – złożyły również matki.

– Gromadzi nas dzisiaj świadomość wielkiego zagrożenia, jakim jest nadużywanie alkoholu w Polsce. Modlimy się o łaski w walce o trzeźwość naszego Narodu – wyjaśniał ks. bp Bronakowski.

Stwierdził, że zdrajcą Narodu jest ten, kto chciałby wychowywać dzieci i młodzież ze szklanką piwa lub kieliszkiem wina w ręku. – Wmówiono wielu ludziom, że wiara i Boże przykazania są przestarzałe, że nie pasują do współczesności. Także w naszej Ojczyźnie powstaje dziś nowy ideologiczny front, front ateizmu, nienawiści wobec przykazań, wobec Boga i osób wierzących. Spotykamy się z medialnym terroryzmem, z poniżaniem i atakowaniem nauczania Kościoła – mówił.

Nawiązując do ataków na prof. Bogdana Chazana, kaznodzieja ubolewał, że usiłuje się nam wmawiać prymat prawa ludzkiego nad Bożym. – Można powiedzieć, że we współczesnej Polsce zwolnienie grozi jedynie za odmowę zabójstwa nienarodzonego dziecka przez lekarza. Wojewoda uchyla uchwały samorządu, które zakazują aborcji w szpitalu. Nikt nie uchyla uchwał, które prowadzą do topienia polskiej przyszłości w alkoholu, zwłaszcza w morzu piwa, chociaż są one sprzeczne z obowiązującą ustawą o wychowaniu w trzeźwości – stwierdził przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP.

Ksiądz biskup przypomniał, że rocznie z powodu alkoholu umiera 10 tysięcy Polaków, a ponad 45 miliardów złotych jest wydawane z podatków na pokrycie strat wywołanych przez nadużywanie alkoholu. – A przecież te pieniądze mogłyby i powinny służyć rozwojowi kraju, mogłyby wspierać rodziny, które obawiają się mieć więcej dzieci ze względu na problemy finansowe. Ale te pieniądze są marnotrawione przez alkohol – mówił ks. bp Bronakowski.

– Troska o trzeźwość jest troską najważniejszą. Obowiązkiem biskupów i kapłanów jest ostrzeganie przed złem, czy się to komuś podoba, czy nie – podkreślił. Znakiem nadziei – jak zauważył ks. bp Bronakowski – są np. akcja społeczna „Zatrzymaj pijanego kierowcę” czy organizowanie spotkań małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe.

Uczestnicy X Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu przed Mszą św. uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej oraz wysłuchali konferencji naukowej.


Małgorzata Pabis

za: http://www.naszdziennik.pl/wp/88439,toniemy-w-oceanie-alkoholu.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.