Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Żydzi, muzułmanie, jazydzi, buddyści i chrześcijanie razem przeciwko prześladowaniom w Iraku

Międzyreligijny marsz solidarności z prześladowanymi, zwłaszcza w Iraku, chrześcijanami przejdzie w niedzielę ulicami Warszawy. Mają w nim pójść: Żydzi, muzułmanie, jazydzi, buddyści oraz chrześcijanie różnych wyznań.

Marsz jest oddolną inicjatywą osób uczestniczących w dialogu międzyreligijnym. Na znak pamięci o współczesnych męczennikach uczestnicy manifestacji będą nieśli czerwone kwiaty, które złożą wokół kamieni i drzewek w Ogrodzie Sprawiedliwych na warszawskim Muranowie, modląc się, by również dzisiaj nie brakowało ludzi sprawiedliwych tam, gdzie są najbardziej potrzebni.

- Głównym celem marszu jest publiczne zamanifestowanie przez polskich wyznawców różnych religii, że dostrzegają problem prześladowania chrześcijan w różnych krajach świata. Ma być on apelem do przywódców Europy i świata o to, aby podjęto działania na rzecz zaprzestania prześladowań ze względu na wyznawaną religię - powiedział jeden z organizatorów marszu Zbigniew Nosowski. Dodał, że w organizację marszu szczególnie zaangażowały się środowiska muzułmańskie, które w Polsce od sześciu wieków mają tradycję pokojowego współistnienia w naszym społeczeństwie. Podkreślił, że polscy muzułmanie uznają, że jakakolwiek przemoc stosowana wobec innych ludzi w imię islamu, jest sprzeczna z zasadami Koranu. - I chcą to wyraźnie powiedzieć podczas tego marszu - zaznaczył Nosowski.

Dodał, że jest to jednorazowa inicjatywa związana z nasileniem akcji prześladowań chrześcijan za wiarę. - Chciałbym wierzyć, że nie trzeba będzie tego typu akcji organizować w przyszłości w obronie prześladowanych - podkreślił.

- Polscy wyznawcy różnych religii chcą w ten sposób publicznie okazać swoją solidarność z najbardziej obecnie na świecie prześladowaną wspólnotą religijną na Bliskim Wschodzie i w niektórych krajach Afryki Środkowej - podkreślają organizatorzy marszu w informacji dla dziennikarzy.

Irakijczyk Samer Tui, mieszkający od 12 lat w Polsce, powiedział PAP, że przez uczestnictwo w niedzielnym marszu pragnie zaprotestować wobec "braku reakcji ze strony wspólnoty międzynarodowej na okrutne prześladowania chrześcijan, Żydów i muzułmanów, niezależnie od wyznawanej religii, poglądów czy też koloru skóry". Dodał, że jego rodzina w Iraku musiała opuścić dom, nie mogąc zabrać nic ze sobą i śpi na ulicy, a w podobnej sytuacji znajduje się wiele irackich rodzin.

Trasa niedzielnego marszu będzie wiodła aleją Solidarności w stronę alei Jana Pawła II, następnie aleją Jana Pawła II do ul. Dzielnej i do Ogrodu Sprawiedliwych na skwerze „Jura” Gorzechowskiego na warszawskim Muranowie. Początek o godz. 13:15 przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Organizatorami marszu są: duszpasterstwo obcokrajowców anglojęzycznych archidiecezji warszawskiej oraz redakcja kwartalnika „Więź”. Współorganizatorami są też: Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. We współpracę włączyły się m.in. Muzułmański Związek Religijny w RP, Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang, Wspólnota Sant’Egidio, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”, Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie

za:telewizjarepublika.pl/zydzi-muzulmanie-jazydzi-buddysci-i-chrzescijanie-razem-przeciwko-przesladowaniom-w-iraku,11215.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.