Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Europa zagrożona. Wracają dżihadyści

Brytyjscy dżihadyści, którzy wyjechali do Syrii, są często bardzo rozczarowani tym, co zastali na miejscu. Teraz chcą wracać do kraju i proszą rząd o amnestię.

Dżihadyści pojechali do Syrii, bo chcieli walczyć przeciwko prezydentowi Assadowi. Tymczasem, jak twierdzą, zostali wciągnięci w konflikty między rywalizującymi ze sobą grupami rebeliantów. Z tego powodu nie mogli zrealizować postawionych sobie celów na syryjskich wojnie i chcą teraz powrócić do Wielkiej Brytanii. Brytyjskie media informują, że ok. trzydziestoosobowa grupa powiązana z Państwem Islamskim chce powrócić do kraju. Jest gotowa poddać się „deradykalizacji” oraz specjalnemu nadzorowi, jeżeli zostanie zapewniona, że nie trafi na Wyspach do więzienia.

Jak podaje „The Times”, dyrektor Międzynarodowego Centrum ds. Badań nad Radykalizacją i Polityczną Przemocą, Peter Neumann, ocenia, że nawet co piąty brytyjski dżihadysta może chcieć powrócić z Syrii do kraju. „Ludzie, z którymi rozmawialiśmy czują się schwytani w pułapkę. Chcą zakończyć [udział w wojnie – red.], ale jedynie o czym mówi rząd, to wtrącenie ich do więzienia nawet na 30 lat” – przekonuje Neumann.

Jak podaje „The Independent”, uważa się, że do Syrii pojechało nawet 500 Brytyjczyków. Obecnie powróciło już 260, z czego 40 oczekuje na proces. 20 zostało zabitych w walkach.

za:www.fronda.pl/a/wielka-brytania-pelna-obaw-wracaja-dzihadysci,41444.html


***

Dla Państwa Islamskiego wzorem jest Mahomet, fundamentem Koran

Państwo Islamskie to nie herezja. Działa według wzorców wyznaczonych przez historię wojowniczej islamskiej ekspansji. Przykład ekstremistom dał już sam Mahomet – uważa rzymski profesor teologii.

„Państwo Islamskie to nie herezja. Działa dokładanie tak, jak nakazują historyczne przykłady wojennej islamskiej ekspansji. Wzorem jest tu sam Mahomet, a uprawomocnieniem Koran i islamskie prawo, szariat” – uważa rzymski teolog, profesor etyki i filozofii politycznej z Wyższej Szkoły Papieskiej Stanta Croce w Rzymie, Martin Rhonheimer.

W wywiadzie dla „Neuen Zürcher Zeitung” powiedział, że islamski opór wobec działań Państwa Islamskiego jest niewystarczający. Muzułmanie protestują bowiem wyłącznie przeciwko szokującej brutalności ekstremistów, ale nie przeciwko samej zasadzie, na której wojskowe działania ISIS są ufundowane.

Rzymski teolog tłumaczy także, że islam jest w swojej istocie tak naprawdę czymś więcej, niż tylko religią. Stanowi mianowicie zbiór reguł kultowych, politycznych i społecznych; stara się sprowadzić do jednego porządek religijny, polityczny i społeczny. Co więcej, islam od samego początku był wojowniczy. Muzułmanie chcieliby rozszerzyć na cały świat „dom islamu”. Nie chodzi tu jednak tyle o nawrócenie wszystkich ludzi, co o poddanie ich prawu szariatu.

Teolog dodaje, że muzułmanie mieszkający na Zachodzie zasadniczo nie interesują się dżihadem. Walczą o swój „chleb powszedni”, często sami są ofiarami przemocy. Jednak gdy zaczynają wnikliwiej badać źródła swojej religii, stają się podatni na radykalizację.

Zdaniem Rhonheimera istnieje bardzo oczywista różnica pomiędzy chrześcijaństwem a islamem. „Dla islamu nie muzułmanie to nie są pełnowartościowi ludzie. Według islamskiej nauki człowiek jest z natury muzułmaninem, ludzka natura – fitra – jest z natury muzułmańska” – twierdzi. A to oznacza, że nie muzułmanie są wiarołomnymi, „zdenaturyzowanymi” ludźmi. To oznacza, że islam nie może zagwarantować zasadniczej równości wszystkich ludzi podług ich natury. Współczesne prawa człowieka islam akceptuje jedynie pod warunkiem ich zgodności z szariatem.

A to oznacza, że „prawdziwy islam” po prostu nie może zespolić się ze współczesną zachodnią kulturą. Prawa człowieka są bowiem owocem żydowsko-chrześcijańskiej cywilizacji, a jej dziedzictwem jej akceptacja wszystkich ludzi jako równych pod względem swojej natury i godności bez względu na wyznanie. Etos tej cywilizacji opiera się na miłosierdziu i sprawiedliwości. W swoim rozwoju doszedł do przezwyciężenia akceptacji dla przemocy.


za:www.fronda.pl/a/dla-panstwa-islamskiego-wzorem-jest-mahomet-fundamentem-koran,41436.htm


***

Szok! Kraje UE robią interesy z Państwem Islamskim?!

Niebywałe informacje ujawniła ambasador UE w Iraku. Okazuje się, że kilka unijnych państw kupuje od dżihadystów ropę pozyskaną z pól naftowych, wydartych Irakijczykom!

Ambasador Jana Hybaskova odmówiła jednak podania, o jakie państwa chodzi konkretnie. O sprawie poinformowała w Komitecie Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Jeżeli informacje te okażą się prawdziwe, to mamy do czynienia z kolejnym przykładem na haniebne, pełne hipokryzji postępowanie państw Zachodu. Już w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainie wiele krajów pokazało, że bardziej zależy im na pieniądzach niż na powstrzymaniu rosyjskiego imperializmu, wbrew deklaracjom. Teraz niektóre kraje Europy mają ubijać handlowe interesy z ludźmi, którzy dokonują niewyobrażalnie brutalnych zbrodni, których potępia niemal cały świat.

za:www.fronda.pl/a/szok-kraje-ue-robia-interesy-z-panstwem-islamskim,41450.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.