Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Zachęta do agresji

Decyzje podjęte w Newport nie spełniają podstawowego warunku skutecznego odstraszania. Nie budują w umysłach kremlowskich planistów wiary w spoistość NATO. Wprost przeciwnie, zachęcają do agresji.

16 marca 1935 r. Hitler ogłosił odrzucenie przez Niemcy ograniczeń rozbrojeniowych traktatu wersalskiego z 1919 r. 14 kwietnia 1935 r. premierzy Francji (Pierre Laval – rozstrzelany w 1945 r. za kolaborację), Wielkiej Brytanii (James Ramsay MacDonald) i Włoch (Benito Mussolini), zebrani na konferencji w Stresie, potępili krok Führera. Próba nazistowskiego zamachu stanu w Austrii, która miała miejsce rok wcześniej, skłoniła też aliantów do oświadczenia, iż niepodległość tego kraju „nadal będzie inspirowała ich politykę”. Hitler nie przejął się deklaracjami. 7 marca 1936 r. Wehrmacht wkroczył do Nadrenii. 13 marca 1938 r. przyszła kolej na Austrię, pół roku potem na czeskie Sudety, rok później – na resztę Czechosłowacji, a potem na Polskę. Duże państwa zbroją się szybko. Między 16 marca 1935 r. a 1 września 1939 r. upłynęło cztery i pół roku.

Rosja – przygotowania do wojny i wojna


Rosja zbroi się intensywnie od 2006 r. W 2007 r. wznowiła stałe dyżury bombowców strategicznych. Od lutego 2013 r. prowadzi na bezprecedensową skalę niezapowiedziane sprawdziany gotowości bojowej wojsk w rozmaitych regionach kraju. Zimą ubiegłego roku przeprowadzono 10 tys. szkoleń, w tym 170 ćwiczeń poligonowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W największych z nich uczestniczyło od 1 do 8 tys. żołnierzy, a czas przygotowania jednostek do działania nie przekraczał dwóch tygodni. Manewry z prawdziwym rozmachem miały jednak miejsce dopiero w lipcu 2013 r. W ramach niezapowiedzianych ćwiczeń wojskowych na Dalekim Wschodzie, w ciągu tygodnia, koleją, samolotami i morzem przerzucono na odległość od 1 do 3 tys. km 160 tys. żołnierzy, 5 tys. pojazdów bojowych, 130 samolotów i śmigłowców oraz 70 okrętów. Miesiąc później w manewrach „Zapad” z udziałem Białorusi ćwiczyło 12 tys. żołnierzy.

Nakłady na wojsko rosną w Rosji ustawicznie, sięgając już 3 proc. PKB, a do 2016 r. mają wzrosnąć o 63 proc. – do poziomu 4 proc. PKB i stanowić 22 proc. wydatków budżetowych państwa (w 2013 r. – 15,7 proc.). Według badań renomowanego rosyjskiego Centrum Lewady, rok temu 46 proc. Rosjan popierało wzrost wydatków na wojsko nawet kosztem rozwoju gospodarczego. Obecnie propaganda imperialna i euforia spowodowana zajęciem Krymu zapewne podniosły ten odsetek.

Sprawność logistyczna wojsk rosyjskich, wykazana na Krymie, przypisywana jest przez CIA niemieckiej technologii i wiedzy przekazanej Rosjanom przy okazji wznoszonego od 2011 r. przez Rheinmetall centrum szkolenia wojsk lądowych w Mulino pod Nowogrodem Niżnym, którego mocno zaawansowaną budowę Niemcy wstrzymali dopiero w marcu tego roku. Postęp jakościowy armii rosyjskiej od czasu wojny z Gruzją jest widoczny.

Uderzenie 24 sierpnia na Ukrainę 7 tys. żołnierzy regularnych jednostek rosyjskich z ciężkim sprzętem, to jedynie próbka możliwości Rosji.

Newport niczym Stresa


Obradujący w dniach 3–4 września szczyt NATO w Newport miał być odpowiedzią Sojuszu na poczynania Rosji. Postanowiono stworzyć „szpicę” sił szybkiego reagowania. Siły Odpowiedzi NATO istnieją od 2002 r. Formalnie liczą do 25 tys. żołnierzy i mają zdolność reakcji w terminie do 5 dni od decyzji o ich użyciu. Siły te przeprowadziły dotąd 18 manewrów – największe to Steadfast Jazz (2–9 listopada 2013 r.), które objęły 6 tys. żołnierzy. Teraz ustalono, że „szpica” ma mieć do 5 tys. żołnierzy, a jej kwatera główna mieścić się w Szczecinie, gdzie już od 1998 r. istnieje dowództwo polsko-niemiecko-duńskiego Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Zaniepokojone rosyjską agresją państwa bałtyckie, Polska i Rumunia otrzymały przyrzeczenie stałej rotacyjnej obecności wojskowej pozostałych państw NATO. Sojusz zadeklarował jednak, że Akt stanowiący NATO–Rosja z 1997 r. wciąż go obowiązuje. Oznacza to utrzymanie zasady braku stałych baz NATO w nowych państwach członkowskich i nierozmieszczania broni jądrowej ani potężnych stałych zgrupowań wojsk na ich terytorium. Wezwano jedynie państwa członkowskie Sojuszu do podniesienia wydatków zbrojeniowych do poziomu minimum 2 proc. PKB, do czego i tak zobowiązane były od dawna. W Newport dano im na to 10 lat! Czyżby uznano, że Putin grzecznie poczeka?

Przemysław Żurawski vel Grajewski

Całość artykułu w "Gazecie Polskiej Codziennie" z 10.09    


za:niezalezna.pl/59227-zacheta-do-agresji

Copyright © 2017. All Rights Reserved.