Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nigeria spływa krwią

Islamscy terroryści z Boko Haram spalili ponad 180 kościołów w stanach Borno i Adamawa na północnym wschodzie Nigerii. Z rąk islamskich fundamentalistów tylko w ostatnim czasie zginęło tam ponad 2,5 tys. chrześcijan. Najbardziej zaludniony kraj Afryki jest oblężony przez siły zbrojne dżihadystów.

Według raportu ONZ, od sierpnia 650 tys. osób opuściło swoje domy w Nigerii. Uchodźcy znajdują schronienie w obozach, szkołach i kościołach. Wiernym towarzyszą ich duszpasterze. Ksiądz arcybiskup Ignatius Kaigama z Jos, przewodniczący konferencji biskupów Nigerii, jest jednym z najbardziej widocznych i odważnych biskupów katolickich w tym kraju. Chce być obecny wśród ludzi nawet w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Oskarża przywódców państwa o brak wrażliwości na los ludzi. Równocześnie zaznacza, że Kościół, pomimo że posiada „ograniczone możliwości”, robi, co może, by pomóc zarówno chrześcijanom, jak i muzułmanom, „stając ponad podziałami politycznymi czy religijnymi”.

Blisko cztery tysiące uchodźców – zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, głównie dzieci i kobiet – znajduje się na terytorium katedry w Yola, stolicy położonego na północnym wschodzie Nigerii stanu Adamawa. Każdego dnia z pobliskich wiosek przybywają kolejni.

– Wielu uchodźców śpi na ulicy i nie ma dla nich wystarczającej ilości jedzenia – mówi dyrektor Caritas Nigerii ks. Evaristus Bassey. – Ze względu na ryzyko zasadzki poważnym problemem jest transport żywności i leków. Niedawno terroryści spalili kolumnę ciężarówek wiozących pomoc humanitarną – zaznacza. Z rąk islamskich fundamentalistów zginęło w ostatnim czasie w Nigerii ponad 2,5 tys. chrześcijan. Wśród nich także kobiety i dzieci. Informację tę ujawnił ks. bp Oliver Dashe Doeme, ordynariusz diecezji Maiduguri, obejmującej tereny trzech stanów (Borno, Yobe i częściowo Adamawa). To tam dochodzi do najbardziej krwawych działań islamskich ekstremistów z Boko Haram. Właśnie na tym terenie ogłosili utworzenie w Nigerii islamskiego kalifatu.


Małgorzata Bochenek, RW, PKWP

za:www.naszdziennik.pl/wp/102429,nigeria-splywa-krwia.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.