Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kontrowersyjny przetarg TVP. Polacy mieszkający za granica stracą dostęp do TVP Polonia?

TVP zorganizowała budzący kontrowersje przetarg na usługi satelitarne, dotyczący dostarczania programów TVP dla Polonii. Od lat program emitowany był przez satelitę Astry, która dociera do ponad 100 mln mieszkań w Europie Zachodniej. Teraz pozwolenie na emisję mają jedynie satelity Hot Bird. Monopol dla tego satelity jest sprzeczny z przepisami prawa o zamówieniach publicznych.

O sprawie mówił na antenie TV Republika Marcin Ornas Kubacki prezes Firmy Astra. – Polonusi pobrali tę wiedzę z internetu. Nie jest to wiedza powszechna – mówił. Jak dodał, według danych sondażowych, TVP Polonię za pośrednictwem Astry odbiera większość Polaków mieszkających poza granicami kraju. Kubacki przekonywał, że przeprowadzony przetarg – jeśli zostanie zrealizowany – pozbawi Polaków mieszkających na Zachodzie dostępu do TVP Polonia. – Praktycznie sprowadza się to do tego, że jeśli obywatel Polski mieszka w kolonii, w bloku, ma dostęp do satelity to na 99 proc. jest to sygnał z Astry. 1 stycznia, jeśli TVP nie wycofa się ze swoich działań, polonusi będą mieli czarny ekran. Mogliby sobie zamontować drugą antenę, ale nikt im na to nie pozwoli – podkreślił.
Kubacki mówił także o tym, że formuła przetargu uniemożliwiła firmie Astra przystąpienie do niego. – Ocenę prawną pozostawiam specjalistom, natomiast wydaje się, że jest tak skonstruowany, żeby nikt inny nie mógł wygrać – tłumaczył.

Polonia na świecie jest wyraźnie zaniepokojona tą sytuacją i obawia się, że nie będzie mogła odbierać sygnału od nowego nadawcy.

– Trzeba powiedzieć, że wstrzymanie nadawania tych programów będzie miało daleko idące konsekwencje – mówiła Barbara Arhens-Młynarska ze szwajcarskiego Klubu Miłośników Żywego Słowa. – Zostanie nam odebrany żywy język polski – podkreśliła wyraźnie poruszona. – Wiem, że ktoś powie: „wasza sprawa”, „będziecie mogli odbierać telewizję przez internet”. Młodzież sobie poradzi, ale starsze pokolenia mogą już nie podołać – przekonywała. Arhens-Młynarska podkreślała, że znaczenie TVP Polonia dla dzieci mieszkających za granicą zrodzonych z mieszanych małżeństw jest ogromne i odbierze im się możliwość oglądania dobranocek, piosenek i obcowania z językiem polskim.

za:telewizjarepublika.pl/kontrowersyjny-przetarg-tvp,12674.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.