Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wałbrzyskie śledztwo w sprawie „Golgota Picnic”

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zdecydował, że tamtejsza prokuratura pomimo wcześniejszej odmowy rozpocznie postępowanie w sprawie bluźnierczego pseudospektaklu „Golgota Picnic”.

Wcześniej wałbrzyska prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie wielokrotnego znieważenia Jezusa Chrystusa podczas odczytywania scenariusza „Golgota Picnic” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Wyrok sądu nakłada na nią obowiązek przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą Ryszard Nowak, który złożył do sądu zażalenie na decyzję prokuratury, podkreślił w wypowiedzi dla Radia Maryja, że taki wyrok sądu to ogromny sukces. Udało się obronić wartości dla katolików najważniejsze. – Sędzia powiedział, że to niedopuszczalne, żeby aktorzy teatru wałbrzyskiego wypowiadali pod adresem Jezusa Chrystusa tak wulgarne słowa – dodał Nowak.

Sprawa wraca do prokuratury, która ma przesłuchać wszystkich aktorów, którzy znieważali Jezusa Chrystusa z wyszczególnieniem tych tak drastycznych scen. Oskarżony będzie także dyrektor teatru, który dopuścił do takiego spektaklu.

Niestety w Warszawie i w Bydgoszczy sądy w sprawach dotyczących bluźnierstwa w pseudosztuce „Golgota Picnic” przyznały rację prokuraturze, która nie wszczęła postępowania, tłumacząc się tym, że nie dopatrzyła się w bluźnierczym pseudospektaklu znamion przestępstwa.

Na wagę decyzji wałbrzyskiego sądu wskazuje Anna Kołakowska. W czerwcu wraz z mężem w kilku miastach Polski składała wnioski o zapobieżenie popełnieniu przestępstwa, z nadzieją, że policja zablokuje pseudospektakl. Niestety organy ścigania nie przychyliły się do żadnego z nich, lekceważąc zapisy kodeksu karnego dotyczące ochrony uczuć religijnych i zakazu rozprzestrzeniania pornografii. – Choć w Polsce prawo nie pozwala na obrazę uczuć religijnych, to w ostatnich latach nie było takiej sytuacji, aby sąd stanął w obronie tego prawa. Przegranych zostało wiele procesów o obrazę uczuć religijnych – mówi Anna Kołakowska.

Dlatego po wyroku sądu w Wałbrzychu rodzi się nadzieja, że warto z uporem stawać w obronie wartości katolickich. – Nigdy nie możemy rezygnować, trzeba walczyć wszelkimi możliwymi sposobami, aby bronić prawdy – dodaje Kołakowska.

Ich córka, 17-letnia Maria Kołakowska za próbę uniemożliwienia odczytania obrazoburczego scenariusza w Gdańsku, została skazana na 40 godzin prac społecznych. Wyrok w trybie zaocznym został wydany 2 października przez gdański sąd rejonowy. Oskarżonej nie dano żadnej możliwości obrony. W sprawie nie został przesłuchany także żaden ze świadków obrony. Na taki proces i wyrok wydany w trybie zaocznym złożono zażalenie. Maria Kołakowska i jej rodzice mają nadzieję, że zostanie ono rozpatrzone pozytywnie.

Małgorzata Bochenek

za:www.naszdziennik.pl/wp/112213,walbrzyskie-sledztwo-w-sprawie-golgota-picnic.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.