Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nie można wyśmiewać wiary

Ojciec Święty Franciszek w drodze na Filipiny spotkał się z dziennikarzami towarzyszącymi mu w podróży. Podkreślił, że nie można wyśmiewać wiary innych ludzi. Franciszek przyleciał dziś z Kolombo do Manili. Ojciec Święty wskazał, że wyznawanie jakiejś religii nie może prowadzić do obrażania innych. – Nie wolno prowadzić wojny w imię Boga. Ile mieliśmy wojen religijnych? – pytał retorycznie. Franciszek przypomniał francuską Noc św. Bartłomieja z XVI w. – Zabijanie w imię Boga jest aberracją – stwierdził Ojciec Święty, którego słowa przytacza Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).

Odnosząc się do wolności słowa, zaznaczył, że „mówienie tego, co się myśli, jest obowiązkiem”. – Jeśli poseł lub senator nie mówi tego, co myśli, co uważa za słuszną drogę, nie służy wspólnemu dobru. Trzeba mówić otwarcie – podkreślił Papież, zaznaczając, że ten obowiązek trzeba wypełniać bez obrażania kogokolwiek. Istnieją bowiem granice. – Gdy przyjaciel mówi coś złego o mojej matce, powinien oczekiwać ciosu pięścią.

Nie można prowokować, nie można obrażać wiary innych, nie można jej wyśmiewać. Każda religia, która szanuje osobę ludzką, ma swą godność – wskazał dziennikarzom Ojciec Święty. KAI dodaje, że Franciszek odwołał się do słów swego poprzednika Benedykta XVI o istnieniu „postpozytywistycznej mentalności, która daje do zrozumienia, że religie są jakąś subkulturą, że są tolerowane, ale nic niewarte”. – To jest dziedzictwo oświecenia – zauważył, dodając, że „tylu ludzi mówi źle o innych religiach, wyśmiewa je, robi sobie z religii innych zabawkę”. – Ci ludzie prowokują – zaznaczył Ojciec Święty Franciszek, który dziś przybył na Filipiny.

za:www.naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/123661,nie-mozna-wysmiewac-wiary.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.