Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Świat po aneksji Krymu. Będzie wojna

Książkę Jurija Felsztyńskiego i Michaiła Stanczewa „Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę” czyta się jak literaturę sensacyjną. Ale teza autorów – konflikt między Rosją a Ukrainą musi się przerodzić w starcie na skalę światową – pochodzi z przestrzeni non fiction. Niestety.

Ta książka jest przerażająca. Scenariusz, który przedstawiają autorzy – poraża. Najbardziej zrozumiałą reakcją czytelnika jest wyparcie. Zatem, umówmy się, gdy skończą Państwo lekturę tej recenzji, proszę złożyć egzemplarz „Codziennej” w taki sposób, by recenzja była widoczna, i położyć gazetę w najczęściej odwiedzanym miejscu w domu. Wszystko po to, by przynajmniej kilkakrotnie jeszcze zderzyć się z tezą Felsztyńskiego: trzecia wojna światowa jest nieunikniona.

Globalne starcie rozpocznie się we wrześniu 2015 lub 2020 r. Rosja wojnę przegra i się rozpadnie. Jest dziś sama, Hitler miał sojuszników. „Ukraińcy dowiedli na Majdanie, że gotowi są umierać w imię swej wolności. Nie jest oczywiste, czy Rosjanie są gotowi umierać za imperialne ambicje Putina”. Klęska Rosji jest pewna, bo świat demokratyczny nie przegrał ani jednego starcia. Ale trzecia wojna światowa będzie wojną atomową.

Czytamy: „Proces norymberski Putina i jego ludzi odbędzie się w Sewastopolu. Zapewne, oprócz tych, którzy popełnią samobójstwo, dożyją oni chwili, gdy zostanie im odczytany wyrok. Chciałbym, żeby przynajmniej niektórzy z nich już teraz usłyszeli swoje nazwiska wyczytane z listy oskarżonych”. I tu autorzy wymieniają: Ławrow, Szojgu, Surkow, Patruszew, Rogozin, Prochanow, Ernst, Sieczin. I przypomina, że hitlerowski odpowiednik Ławrowa – Ribbentrop – został powieszony po wyroku trybunału norymberskiego.

A Putin szykuje się do wielkiej wojny. Rosja prowadzi ćwiczenia wojskowe we wszystkich strefach przygranicznych od Kurylów do obwodu kaliningradzkiego, od Morza Czarnego do Bałtyckiego. Jednostronnie też anuluje techniczne porozumienia wojskowe z sąsiadami. Bank Rosji intensywnie skupuje złoto – Kreml aktywnie i otwarcie szykuje się do zerwania z cywilizowanym światem. Putin przez 14 lat budował system, w którym władza może istnieć w całkowitym oderwaniu od społeczeństwa, a społeczeństwo nie ma na nią żadnego wpływu. Ten sam wariant chce powtórzyć na globalną skalę.

Winnymi wojny na Ukrainie są Putin i jego kagebowskie otoczenie. Ale ukraińska elita polityczna przez ostatnie 25 lat popełniła tak wiele błędów, że swoimi zaniechaniami stworzyła warunki sprzyjające rosyjskiej inwazji.

Wypieranie przewidywań Felsztyńskiego i Stanczewa jest taktyką głupią. W roku 2000 Felsztyński napisał wraz z Aleksandrem Litwinienką książkę pt. „Wysadzić Rosję”, udowadniając, że za zamachami na ludność cywilną Federacji Rosyjskiej, które doprowadziły do wybuchu drugiej wojny czeczeńskiej, stały rosyjskie służby specjalne. Zachód uwierzył w jej przesłanie dopiero po śmierci Litwinienki otrutego przez rosyjskie służby. „Kwestia nie polega jednak na tym, czy Putin jest Hitlerem i czy kroczy jego śladem – bo jest nim i kroczy. Pytanie brzmi: Co powinniśmy czynić i czego się spodziewać, my, znający historię hitleryzmu?”.

Robert Tekieli

za:niezalezna.pl/64262-swiat-po-aneksji-krymu-bedzie-wojna

Cały tekst ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie" z 16 lutego 2015r.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.