Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

W mocy Ducha – I Kongres Nowej Ewangelizacji
Arcybiskup Marek Jędraszewski rozpoczął w Łodzi I Kongres Nowej Ewangelizacji, na który przyjechało kilkaset osób z całej Polski. Hasłem tego spotkania są słowa zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami.”
Świat potrzebuje Chrystusa- mówił Metropolita Łódzki otwierając Kongres. I za nauczaniem św. Jana Pawła II dodał- człowiek bez Chrystusa nie potrafi siebie zrozumieć. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na to, że cały pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II był oparty o krzyż, był zbudowany na Chrystusie. Był przytulony do Chrystusowego Krzyża nie tylko na zdjęciu zrobionym w Wielki Piątek przez Arturo Mariego, ale w całym swoim życiu i pontyfikacie.


Człowiek nie może siebie zrozumieć bez Chrystusa, ale Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, bo w tym zawiera się dopiero pełnia życia. Świat który jest oparty na Chrystusie teraz od Chrystusa się odwraca w imię tolerancji i poprawności politycznej. Za tym idzie głębokie niezrozumienie tego kim jest człowiek, kim jest kobieta, a kim jest mężczyzna w Bożym zamyśle.

Fałszywy postęp to odcinanie się od korzeni, a przecież nic bez korzeni nie przetrwa- mówił Łódzki Pasterz. I zaznaczył, że Kongres Nowej Ewangelizacji to nie jest Kongres nowej Ewangelii. Bo Ewangelia jest wciąż ta sama. Jest skarbem strzeżonym przez Kościół. I chodzi o to by ta Ewangelię przekazywać w przyszłość. Ksiądz Arcybiskup wyraził radość, że jest tyle młodych osób, które chcą żyć Ewangelią i jeszcze nieść ją innym. Bądźcie tą ziemią na którą zstępuje Duch Św. i nieście Go innym- zakończył Metropolita Łódzki.

Jak mówi ksiądz Marcin Majda pomysłodawca i organizator kongresu, chodzi o to, by ci ludzie, którzy tu przyjechali po pierwsze przeżyli rekolekcje, które umocnią w nich doświadczenie Boga, Jego miłości i tego że jesteśmy zbawieni. Drugą rzeczą jest nauka tego jak to doświadczenie przekazać innym, również tym którzy nie znają Chrystusa.

Kongres Nowej Ewangelizacji to czas przygotowania Ewangelizatorów do tego żeby wrócili do swoich środowisk, parafii, wspólnot i tam głosili dobrą nowinę. Pomysł Kongresu wziął się z nauczania Ojca Św. Franciszka, który mówi i pokazuje, że należy wychodzić ze swoją wiarą na ulice i dzielić się swoim doświadczeniem wiary.

Ewangelizator to człowiek, który spotkał w swoim życiu Jezusa. To tylko i aż tyle, bo żeby mówić o Jezusie i ewangelizować innych trzeba mieć to doświadczenie. Organizatorzy liczą na to, że owocem tego kongresu będzie rozpalenie wiary nie tylko wśród uczestników, ale przede wszystkim u osób do których wyjdą ewangelizatorzy.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=b72dd5dbf6c4bbc327d08315fdca0182

*
Ewangelizacja na ulicach Łodzi- Zakończenie Kongresu Nowej Ewangelizacji


Śpiewali o Jezusie, czytali Pismo Święte, rozmawiali o Ewangelii, modlili się razem z napotkanymi ludźmi- Kilkuset uczestników I Kongresu Nowej Ewangelizacji wyszło dziś na ulice Łodzi, by ewangelizować, dawać świadectwo swojej wiary i rozpalać ją w innych.
Jak podkreślali uczestnicy Kongresu ten dzień to taka próba, czy potrafią w praktyce wykorzystać to co przez trzy dni razem wspólnie rozważali i doświadczali. Jak mówią dostali od Boga radość i miłość, którą chcą dzielić się z innymi.

Jedni przechodzili obojętnie, inni zerkali tylko na wręczaną im kartkę z cytatem z Ewangelii, ale byli i tacy którzy pytali i słuchali odpowiedzi oraz tacy którzy dołączali się do modlitwy i śpiewu. „To były tylko dwie godziny, ale obrazuje to cały proces ewangelizacji, który często odbywa się w środowiskach do których jesteśmy posłani”- mówi jeden z uczestników- „zawsze spotkamy kogoś kto nas odepchnie, ale robimy to dla tych pięknych chwil kiedy ktoś chwyta dłoń, którą mu podajemy”-dodaje.

„Kongres to było dla nas takie rozpalenie pochodni. Teraz musimy ten ogień zanieść do naszych środowisk i mamy nadzieję, że nam się uda”- mówi jedna z uczestniczek.

Uczestnicy ulicznej ewangelizacji zapraszali przechodniów na wspólną Eucharystię, która odbyła się na zakończenie I Kongresu Nowej Ewangelizacji w kościele u ojców Salezjanów przy ulicy Wodnej.

Mszy Świętej przewodniczył biskup Marek Marczak, a homilię wygłosił ojciec Antonello, który prowadził nauczanie kerygmatyczne podczas całego Kongresu. Rekolekcjonista na przykładach i doświadczeniach ze swojego życia zachęcał do dawania świadectwa o Chrystusie całym swoim życiem, mówił o odwadze miłowania Boga i bliźniego na co dzień oraz o owocach jakie niesie ze sobą przekazywanie żywej wiary innym.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=a6a1d6e13f19224c85b861727846b096

Copyright © 2017. All Rights Reserved.