Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Młodzi pielgrzymowali na Jasną Górę„Trwanie w Bogu przynosi zbawienie, nadaje poczucie głębokiego sensu życia, rodzi dobro, piękno, umiłowanie prawdy (…) i jest mocą do dawania świadectwa Ewangelii” – mówił do zgromadzonych na Jasnej Górze młodych ks. bp Wiesław Szlachetka. W sobotę w Częstochowie spotkała się młodzież z całej Polski, by wziąć udział w XVII Pielgrzymce Młodych z Radiem Maryja.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa „Błogosławieni czystego serca”. Młodzi od rana gromadzili się w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego śpiewu, a o godz. 15.00 pielgrzymi odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie zebrali się na placu przed katedrą, skąd pieszo udali się na Jasną Górę.

Na udane i radosne popołudnie liczyły Kasia i Ania, które do Częstochowy przyjechały z Opoczna.

- Jestem tu pierwszy raz. Przyjechałam, ponieważ namówiły mnie do tego koleżanki. Bardzo wychwalały tę pielgrzymkę, więc chciałam przekonać się jak tu jest naprawdę i jak ja przeżyję ten czas – powiedziała Kasia.

- Jestem tutaj drugi raz. W zeszłym roku było naprawdę wspaniale – fantastyczna atmosfera, dużo młodzieży. Widać było radość i wdzięczność wśród przybyłych pielgrzymów. W tym roku namówiłam na przyjazd koleżankę. Mamy nadzieję na równie piękne przeżycia i cudowną atmosferę – dodała Ania.

Na jasnogórskich błoniach uczestnicy oddali pokłon Cudownemu Wizerunkowi Matki Bożej, a następnie wzięli udział w koncercie ks. Kuby Bartczaka, znanego m.in. z utworów „Po prostu wierzę”, „Modlitwa” czy „Wolność”.Wcześniej swoje słowo do młodych skierowali metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo oraz ks. kard. Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary.

- Pozdrawiam wszystkich pielgrzymów oraz tych, którzy towarzyszą nam przez swoją modlitwę i duchowo łączą się z nami w tej pielgrzymce na Jasną Górę. Przychodzimy do domu Matki, aby na nowo odkryć jej obecność w naszym życiu i potwierdzić, że jest Ona dla nas przedziwną pomocą i obroną – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

- Jest dla mnie wielką radością, że w czasie mojego pobytu w Polsce mogę spotkać się z wami. Osobiście bardzo się cieszę, że wasza pielgrzymka, młodzieży skupionej wokół Radia Maryja, odbywa się pod hasłem „Błogosławieni czystego serca”. Serce czyste, wolne i pełne miłości jest najpiękniejsze. Jest to serce, które najbardziej podoba się Panu Bogu – wskazywał ks. kard. Gerhard Müller.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył ks. bp Wiesław Szlachetka – biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. W swojej homilii nawiązał do hasła tegorocznego spotkania.

- W tym błogosławieństwie, które jest hasłem dzisiejszego spotkania, Jezus wskazuje, że owocem czystego serca jest oglądanie Boga. Oglądanie Boga jest największym pragnieniem serca każdego człowieka, bo serce każdego pragnie szczęścia, które trwa i nie przemija. Takim szczęściem jest Bóg, który pragnie być szczęściem mojego serca. O tym, jak bardzo mu na tym zależy świadczy całe dzieło zbawienia, a zwłaszcza krzyż Jego Syna, przez który zostało nam dane zbawienie – zauważył ks. bp Wiesław Szlachetka.Swoje słowa do młodych skierował również o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja. Redemptorysta przypomniał historię Światowych Dni Młodzieży i zaprosił uczestników spotkania do wspólnego odśpiewania hymnu ŚDM z 1991 roku – „Abba Ojcze”.

- Kochani, mając w sobie Pana Jezusa i to pragnienie, aby On był poznany przez wszystkich ludzi, przez wszystkich należących do młodego pokolenia, które jest nadzieją, wstaniemy, podamy sobie ręce i zaśpiewamy światowy hymn, który był tu – w Częstochowie. Wtedy świętowaliśmy razem z Janem Pawłem II w 1991 roku. Też było wtedy szarawo. „Abba Ojcze”, Abba to znaczy Tatusiu, mój Ojcze Niebieski. Podamy sobie ręce na znak, że chcemy ze wszystkimi budować jedność, przez Chrystusa, w Chrystusie – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Tegorocznemu pielgrzymowaniu towarzyszyły symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

O godz. 21.00 młodzi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. „Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś” – to powiedzenie przytoczył podczas rozważań apelowych ks. abp Wacław Depo wzywając młodych do nieulegania pokusom ówczesnego świata.

- Cywilizacja świata i Europy z bolesnym głosem referendum w Irlandii chce zniszczyć czystość serc i sumień, podważając fundament prawa naturalnego i godności ludzkiej. Cywilizacja, która w ten sposób rani wrażliwe serca dzieci i młodzieży, zabija prawidłowe relację w naszych rodzinach i wspólnotach. “Nie lękajcie się żyć wbrew obiegowym opinią i sprzecznym z Bożym prawem propozycją” – przypomniał słowa św. Jana Pawła II, ks. abp Wacław Depo.

Po Apelu Jasnogórskim odbył się koncert uwielbienia w wykonaniu zespołu „Prophetes”. Przy modlitewnym śpiewie pielgrzymi adorowali symbole ŚDM.
Pielgrzymki Młodych z Radiem Maryja na Jasną Górę mają już swoją siedemnastoletnią historię. Narodziły się z potrzeby serca, by przyprowadzać młodzież do Maryi.

więcej:http://www.radiomaryja.pl/informacje/mlodzi-pielgrzymowali-na-jasna-gora-30052015/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.