Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Precedensowy wyrok sądu ws. pomnika Czterech Śpiących

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ wydał wyrok, w którym umorzył postępowanie w sprawie „znieważenia” radzieckiego pomnika Czterech Śpiących. To przełom w sprawach dotyczących sprzeciwu Polaków wobec reliktów komunizmu. Sprawę opisuje portal wpolityce.pl.

W 2011 roku dwaj 18-letni harcerze napisali na monumencie farbą „czerwona zaraza”. W pierwszej instancji sąd rejonowy umorzył postępowanie, jednak na wniosek prokuratora sprawa trafiła do sądu okręgowego.

Teraz postępowanie zostało umorzone ze względu na małą szkodliwość czynu. Sędzia prowadzący rozprawę stwierdził, że utożsamia się z popełnionym czynem i uznał go za patriotyczny.

Mecenas Krzysztof Wąsowski, który bronił oskarżonych, podkreśla, że jest to wyrok precedensowy, dający nadzieją na zmianę w polskim wymiarze sprawiedliwości.

- Sędzia, który orzekał w tej sprawie i wydawał wyrok, podobnie jak pani sędzia, która za pierwszym razem dokonała umorzenia postępowania, wydaje się, że są to sędziowie na tyle młodzi (około czterdziestoletni), którzy studia prawnicze kończyli po 1989 roku. Odnoszę wrażenie, że to wychowanie prawnicze, gdzie maturę zdawało się po 1989 roku, gdzie historia na wydziałach prawa była uczona mimo wszystko nie w PRL-owskim stylu tylko post PRL-owskim, zaczyna owocować – powiedział mec. Krzysztof Wąsowski.

Wyrok jest nieprawomocny. Mecenas Krzysztof Wąsowski podkreśla jednak, że nie spodziewa się apelacji w tej sprawie.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/precedensowy-wyrok-sadu-ws-pomnika-czterech-spiacych/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.