Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Pomoc Kościołowi w Potrzebie: Pomagajmy uchodźcom w miejscach ich aktualnego pobytuJednym z rozwiązań problemu imigracji na skutek wojen jest pomoc w miejscu, gdzie aktualnie uchodźcy przebywają. Przyjęcie do własnego kraju obcych religijnie i kulturowo ludzi, choć czasami jest konieczne, powoduje nowe problemy, które nie do końca da się przewidzieć - podkreśla ks. Marcin Dąbrowski z Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Według Stowarzyszenia, dopóki imigranci są bezpieczni na terenach bliskich im kulturowo, należy im zapewnić godne warunki życia właśnie tam.

Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKWP) wsparło uchodźców z Iraku, uciekających przed prześladowaniami ze strony tzw. państwa islamskiego. Rok temu pojawił się apel Stowarzyszenia o środki finansowe, dzięki którym będzie można zorganizować obóz, w którym prześladowani będą mieć godne warunki życia. Dzięki temu nie musieliby opuszczać swojego kraju i narażać się na przystosowanie w całkowicie odmiennych warunkach. „To się udało” – zauważa ks. Marcin Dąbrowski.

Utworzony w Erbilu w Kurdystanie obóz dla prześladowanych chrześcijan odwiedził w lutym br. przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki wraz z dyrektorem Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemarem Cisło. Obozem kieruje chaldejski ksiądz Duglas Dawood. W imieniu wiernych i biskupów Kościoła w Polsce, ks. abp Gądecki przekazał wówczas 100 tysięcy euro na zakup wyżywienia, kontenerów i na najpilniejsze wydatki związane z życiem w obozie.

- Dzisiaj, dzięki darczyńcom, uchodźcy wygnani ze swoich domów i miast mają godne warunki życia. Kontenery mieszkalne pomogą im przetrwać zimę. Co także istotne, uchodźcy sami są dla siebie wsparciem – podkreśla ks. Marcin Dąbrowski z PKWP.

Jak dodaje kapłan, w Erbilu zostało otwarte przedszkole. Funkcję opiekunów pełnią w nim uchodźcy, którzy już wcześniej tym się zajmowali.

Na początku  w obozie było 700 osób, dziś jest 500 – to znaczy, że 200 osób znalazło pracę. W planach jest także budowa kościoła.

- Wygnańcom będzie łatwiej odnaleźć się w miejscu niedaleko ich rodzinnych stron niż w Europie, która choć jest bezpieczna, to jednak całkowicie obca – uważa ks. Dąbrowski.

Tematem wyraźnie nasilającego się zjawiska migracji i problemu uchodźców w Polsce i na świecie zajmowała się Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek podczas swoich obrad 16 czerwca br. w Turnie k. Radomia. Jak zaznaczył w komunikacie po tym spotkaniu przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek i jednocześnie delegat KEP ds. imigracji ks. bp Krzysztof Zadarko, „mamy powinność przypominać społeczeństwu o chrześcijańskim obowiązku pomocy uchodźcom ratującym swoje życie z krajów objętych działaniami wojennymi lub prześladowaniami religijnymi”.

„Kościół w Polsce pozytywnie odpowiada na apel o pomoc materialną i polityczną hierarchów kościołów chrześcijańskich Bliskiego Wschodu na terenach poddanych czystkom etnicznym i religijnym, które mają na celu całkowite usunięcie z tamtego regionu wyznawców Chrystusa” – czytamy w komunikacie.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/pomoc-kosciolowi-w-potrzebie-pomagajmy-uchodzcom-w-miejscach-ich-aktualnego-pobytu/

***

Ks. prof. Cisło o sprawie imigrantów: Są naciski, ale nie ma koncepcji


Nie jest sztuką sprowadzić tych ludzi, tylko trzeba wiedzieć, co z nimi zrobić, jak ich zintegrować. Oni żyją naprawdę w innej kulturze – powiedział w programie „Polski Punkt Widzenia” ks. prof. Waldemar Cisło, odnosząc się do sprawy sprowadzenia do Polski syryjskich imigrantów.

Dyrektor polskiej sekcji organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zwrócił uwagę na słabość polskiego rządu w kwestii międzynarodowych rozmów dotyczących liczby czy pochodzenia osób, które mielibyśmy przyjąć.

„Pani Merkel postraszy, to będziemy przyklaskiwać” – skomentował sprawę gość „Polskiego Punktu Widzenia”. Zwrócił jednocześnie uwagę, że „są kraje, które potrafią odsunąć od siebie problem, dzieje się to cicho, nie ma nagłośnienia w mediach i umywają ręce”.

- Europa nie radzi sobie z imigrantami i nie ma pojęcia, co zrobić z tym problemem. Zauważmy, że są głośne naciski na Polskę, ale kiedy Austriacy sprzeciwili się budowie osiedla, to wybudowano je na terenie Słowacji – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

Polska jest szantażowana, są różne naciski i absolutnie nie ma koncepcji – dodał. Ks. prof. Waldemar Cisło odniósł się także do wewnętrznych kwestii organizacyjnych rządu PO-PSL.

- Czy jest jakiś pełnomocnik rządu do spraw uchodźców? Na pewno nie ma, bo oczywiście u nas się wszyscy na wszystkim znają. Nie ma polityki emigracyjnej; nie wiemy, co z nimi zrobić, nie wiemy, jak ich kulturowo przystosować – my nic nie wiemy – ocenił profesor UKSW.

Ks. prof. Waldemar Cisło jako istotne wskazał także kwestie wyznaniowe. Nie sprowadzamy ludzi, którzy są bliscy kulturowo – zauważył.

- Oczywiście ta chrystianofobia w Europie nie pozwoli na to, żebyśmy pomagali chrześcijanom, którzy są głównym celem terrorystów islamskich na terenie Syrii i Iraku. Jak w Polsce zaczęliśmy podnosić głos, że przyjmiemy bliższych nam kulturowo chrześcijan, to od razu „Wyborcza” czy tego typu środowiska zaczęły krzyczeć, że my segregujemy ludzi podkreślił.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/ks-prof-cislo-o-sprawie-imigrantow-sa-naciski-ale-nie-ma-koncepcji/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.