Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Media groźne dla rodziny

Obchodzony w Polsce w 3. niedzielę września Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu zwraca uwagę na przekaz medialny dotyczący rodziny.

Z ks. bp. Adamem Lepą, członkiem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Sławomir Jagodziński

Obchodzony w Polsce w 3. niedzielę września Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu zwraca uwagę na przekaz medialny dotyczący rodziny.

– Papież Franciszek podjął w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu temat rodziny. Uczynił to w perspektywie zbliżającego się zwyczajnego synodu biskupów poświęconego rodzinie. Swoją decyzję uzasadnił w jednym zdaniu: „Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym uczymy się porozumiewać”. Zdaniem Ojca Świętego, rodzina jest szkołą dialogu i budowania wzajemnej bliskości oraz przebaczenia i obdarowywania się takim „przekazem”, który jest błogosławieństwem dla innych. Do dotychczasowej pedagogii medialnej Kościoła Papież Franciszek dołącza nowy postulat, dotąd niebrany pod uwagę, mianowicie nauczenie się sztuki narracji. Jest to niezwykle cenna rada, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę to, jak Polacy dziś mówią, czytają i piszą, to znaczy, jak dalece kaleczą język ojczysty

. A jednocześnie czytają coraz mniej książek. Dziś podkreśla się, że bez opanowania sztuki narracji nie zrozumie się świata, wszak narracja rozwija człowieka umysłowo i roznieca jego dociekliwość. A jak się podejmuje tematy o rodzinie w mediach w Polsce?

– Rodzina polska jest w sytuacji zagrożenia. Do dotychczasowych patologii społecznych, takich jak rozwody, alkoholizm, przestępczość nieletnich, doszły nowe, nie mniej groźne, jak narkomania, niedojrzałość ojca lub matki w wypełnianiu zadań rodzicielskich, a nawet stan zdemoralizowania środowiska rodzinnego. Niestety, sytuacja rodziny polskiej nie znajduje właściwego odbicia w mediach. Wyjątek stanowią media katolickie. Tymczasem, zwłaszcza w mediach komercyjnych, spotkać można działania systematycznie wspierające ideologię, która jest zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju rodziny i niweczy proces wychowawczy młodego pokolenia. Przykładowo należy wymienić działania, które wynikają z ideologii gender, a więc m.in. wprowadzanie do szkół i przedszkoli tzw. edukacji seksualnej, która wykazuje znamiona deprawacji. Do chaosu w rodzinie prowadzi też namawianie dzieci do 13. roku życia do wybrania sobie płci. W rodzinę godzą również uchwalone ustawy, takie jak np. ustawa antyprzemocowa czy ustawa wprowadzająca in vitro. Każde z wymienionych działań rodzi zagrożenia dla rozwoju polskiej rodziny.

Dziękuję za rozmowę.


za:www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/143977,media-grozne-dla-rodziny.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.