Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Sejm w ostatniej chwili wyłoni pięciu nowych sędziów!

PiS: "Chodzi o zablokowanie zmian w Polsce!"

W ostatniej chwili przed końcem kadencji Sejm wybierze nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego! Kandydaci zostali zgłoszeni przy aprobacie PO, PSL i SLD. PiS alarmuje: to skok na Trybunał!

Zgodnie z decyzją, podjętą przy sprzeciwie PiS, do wyboru pięciu nowych sędziów TK ma dojść na ostatnim posiedzeniu Sejmu przed wyborami, zaplanowanym na 8-9 października. Właśnie upłynął termin składania kandydatur. Spośród pretendentów, trzech rekomenduje Platforma ( to obecny prezes NSA prof. Roman Hauser, prof. Andrzej Jakubecki z UMCS w Lublinie, oraz prof. Krzysztof Ślebzak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), a po jednym PSL (prof. Bronisław Sitek, prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, zaproponowany przez… Jana Burego) i SLD (prof. Andrzej Sokala z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu).

PiS, w ramach protestu, nie zgłosił nikogo.

Uważamy, że doszło do złamania Konstytucji RP

— wyjaśnia Mariusz Błaszczak.

Szef klubu parlamentarnego PiS precyzuje, że chodzi o art. 194 ustawy zasadniczej, który stanowi, że TK składa się z 15 sędziów.

Jeśli dojdzie 9 października do wyborów nowych sędziów, mimo tego, że nie upłynie kadencja sędziów, którzy już w TK są, to sytuacja w praktyce będzie sprowadzała się do tego, że do 6 listopada będzie 20 sędziów Trybunału, do 2 grudnia – 17, a do 8 grudnia – 16

— ostrzega Błaszczak.

To jest nieracjonalne, to niczemu dobremu nie służy, chyba że chodzi o skok na TK. Chyba że chodzi o to, żeby jeszcze Sejm tej kadencji obsadził swoimi nominatami miejsca w TK

— mówił na konferencji prasowej.


Według Błaszczaka, zestaw zgłoszonych kandydatów świadczy o tym, że w skoku na TK, oprócz PO i PSL, bierze również udział SLD.
/.../
Przyzwoitość wymagałaby, by decyzję o powołaniu nowych sędziów zostawić nowemu Sejmowi, ale - jak widać - układ za wszelką cenę broni swych wpływów.

więcej: http://wpolityce.pl/polityka/267043-uklad-realizuje-skok-na-trybunal-konstytucyjny-sejm-w-ostatniej-chwili-wyloni-pieciu-nowych-sedziow-pis-chodzi-o-zablokowanie-zmian-w-polsce?strona=1

Copyright © 2017. All Rights Reserved.