Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Śledztwo ws. prof. Chazana umorzone

Prokuratura prawomocnie umorzyła śledztwo w sprawie prof. Bogdana Chazana (lekarza,) który powołując się na klauzulę sumienia odmówił zabicia nienarodzonego dziecka. Nie wpłynęło zażalenie pokrzywdzonej na taką decyzję Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Przemysław Nowak.

Prof. Chazan został w ub.r. odwołany z funkcji dyrektora Szpitala św. Rodziny, w wyniku decyzji prezydent Warszawy Hann Gronkiewicz-Waltz. Lekarz skierował sprawę zwolnienia z funkcji do sądu pracy. W pozwie żąda przywrócenia do pracy na stanowisko dyrektora. Proces ruszył w połowie marca. Sprawa toczy się za zamkniętymi drzwiami.

Rozstrzygnięcia sądowe w sprawie prof. Bogdana Chazana potwierdzają, że walka o prawo do klauzuli sumienia ma sens; bo chodzi o dobro pacjenta – mówi dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Lekarz ma prawo – jako obywatel Rzeczpospolitej – do pracy zgodnie z własnym sumieniem. To również uznały organy postępowania prawnego i pewnie dlatego uznały, że nie ciążył na panu profesorze Chazanie obowiązek wskazania innego świadczeniodawcy, który miałby wykonać zabieg nie pozwalający w sumieniu tego profesora na jego wykonanie. Walkę z zapisami dotyczącymi klauzuli sumienia lekarza, czyli potraktowanie lekarzy jak urzędników, maszyny do wykonywania poleceń, to niewątpliwie jest dzieło tzw. komitetu bioetyki przy Polskiej Akademii Nauk – wskazuje prezes NRL.     

W środę Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy ograniczające klauzulę sumienia lekarzy, które zaskarżyła Naczelna Rada Lekarska. Chodzi m.in. o nakaz wskazania innego specjalisty, który miałby dokonać tzw. aborcji, w sytuacji, gdy lekarz powołuje się na klauzulę sumienia.

Sejm i Prokurator Generalny chcą, by TK uznał ten przepis za zgodny z konstytucją.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/sledztwo-ws-prof-chazana-umorzone/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.