Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polskie grudnie: 1970 i 1981

Wybrzeże `70 i Kopalnia Wujek`81

45. rocznica Grudnia ‘70


15 grudnia w Gdańsku zginęli pierwsi robotnicy zastrzeleni przez wojsko w strajkach trwających w dn. 14-22 grudnia.  Protesty w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu były odpowiedzią na podwyżki cen żywności.

Władze komunistyczne przewidując społeczny opór, powołały sztab antykryzysowy i zaplanowały akty represji. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych.

Prof. Wojciech Polak, historyk, podkreśla, że grudniowa podwyżka cen, przeciwko której protestowali robotnicy, była wyjątkowo drastyczna.

– Podwyżka uderzała w podstawy bytu milionów rodzin, zwłaszcza robotników. A ludzie byli wtedy biedni. Oczywiście siły milicyjno-wojskowe były już postawione w stan pogotowia, struktury siłowe zdawały sobie sprawę z tego, że dojdzie do protestów. Od razu założyli, że będą je tłumili zbrojnie i to miało miejsce. Tak więc napięcie narastało, działy się rzeczy straszne. Trzeba podkreślić, że ta pamięć grudnia ‘70 jest pewnym elementem naszej tożsamości i naszej pamięci, naszej walki z komuną, pewnym takim „mitem” – w tym dobrym znaczeniu tego słowa, takim mitem narodowym – i musimy o tych wypadkach pamiętać – zaznaczył historyk.

17 grudnia w rocznicę tzw. „czarnego czwartku” (zastrzelono 30-stu robotników z Gdyni i Szczecina) udział w gdyńskich obchodach upamiętniających tamte wydarzenia weźmie prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystości odbędą się wczesnym rankiem na placu przed pomnikiem Ofiar Grudnia ‘70.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/45-rocznica-grudnia-70/

***

Upamiętnienie ofiar kopalni „Wujek”

34 lata temu miała miejsce krwawa pacyfikacja katowickiej kopalni „Wujek”. Od milicyjnych kul zginęło 9. protestujących górników, a kilkudziesięciu innych zostało rannych. To największa tragedia stanu wojennego.

Rocznicowe uroczystości o godz. 16.00 rozpocznie Msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie uczestnicy przejdą przed Krzyż ­pomnik przy kopalni, gdzie złożą kwiaty. W obchodach weźmie udział premier Beata Szydło.

Krzysztof Pluszczyk, uczestnik strajku w kopalni Wujek i wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników mówi, że wprowadzenie Stanu wojennego odebrało nadzieję na odzyskanie wolności.

– Mieszkałem dosyć daleko od kopalni „Wujek”, bo w Siemianowicach Śląskich. Nie wiedziałem, co się tutaj dzieje, ale poszedłem do pracy z nadzieją. Zabrałem więcej chleba na śniadanie, ponieważ wierzyłem w to, że moi koledzy i kopalnia tego tak nie zostawi. Ufałem, że będziemy protestować, że nie pogodzimy się ze stanem wojennym, z tym, że trwa wojna. I to z kim? Z własnym narodem. To było dla nas niezrozumiałe. Nie pomyliłem się – jak przyszedłem to strajk już trwał – zaznaczył Krzysztof Pluszczyk.

Podczas tegorocznych uroczystości przy pomniku zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica Śląskiej Izby Lekarskiej. To wyraz wdzięczności lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim innym osobom, które niosły pomoc rannym podczas pacyfikacji górnikom.

Z kolei w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim górnikom poległym podczas pacyfikacji zostaną wręczone odznaczenia państwowe: ­Krzyże Wolności i Solidarności.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/upamietnienie-ofiar-kopalni-wujek/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.