Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Łódź: IPN chce stworzyć historyczne Centrum Naukowo-Edukacyjne
Instytut Pamięci Narodowej chce stworzyć w Łodzi Centrum Naukowo-Edukacyjne poświęcone tematyce Żołnierzy Niezłomnych, życia w PRL oraz „Solidarności”.

List intencyjny w tej sprawie podpiszą dziś wiceprezes Instytutu Paweł Ukielski oraz pełnomocnik Instytutu Europejskiego w Łodzi Witold Gerlicz. Przy podpisaniu obecny będzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Centrum będzie wzorowane na tzw. escape roomach czyli pomieszczeniach, z których będzie można się wydostać jedynie po rozwiązaniu konkretnych zadań lub zagadek.

Marzena Kumosińska, rzecznik łódzkiego oddziału IPN, mówi, że specjalnie zaaranżowane pokoje zostaną podzielone tematycznie.

– Będą to trzy kondygnacje. Pierwsza z nich poświęcona będzie Żołnierzom Wyklętym, drugiej konspiracji. Na kolejnej kondygnacji pozwać będziemy historię poznania „Solidarności” (rok 1980), tzw. karnawał „Solidarności”. Na trzecim piętrze natomiast będziemy zapoznawać się z historią schyłku PRL-u. Odpowiedzialnym za kształt merytoryczny całości przedsięwzięcia jest pan Karol Madaj, autor 12 gier edukacyjnych wydanych przez IPN, w tym bestselerowej już „Kolejki”. Powołany zostanie oczywiście szerszy zespół ludzi, którzy przygotują tę ofertę pod względem merytorycznym, a także graficznym – podkreśla Marzena Kumosińska.

Centrum to inicjatywa skierowana głównie do młodzieży, jednak poza godzinami nauki szkolnej będzie ono otwarte dla gości indywidualnych.

Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi wskazuje, że być może placówkę uda się udostępnić już w drugiej połowie przyszłego roku. Instytut szacuje, że centrum odwiedzi rocznie nawet 100 tys. osób.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/lodz-ipn-chce-stworzyc-historyczne-centrum-naukowo-edukacyjne/
Copyright © 2017. All Rights Reserved.