Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Instalacja ateisty otworzyła chrześcijański festiwal

Dziś w warszawskim parku Agrykoli stanęła instalacja – koksownik w kształcie gotyckiej kapliczki. Jego autor – Jakub Szczęsny – mówi o sobie, że jest pragmatycznym agnostykiem. Dzisiejszy wernisaż otworzył festiwal Gorzkie Żale, organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

„Ten nieodłączny element polskiego krajobrazu – niewielka budowla kultowa w wykonaniu artysty – staje się uniwersalnym, zlaicyzowanym i praktycznym obiektem: stalowym paleniskiem służącym do ogrzania się w mroźne dni zimowe. Sam artysta, nazywając się pragmatycznym agnostykiem, mówi, że „Coal Heart Mother“ służy momentom, kiedy pojawiają się w nim potrzeby duchowe, łączy funkcję generatora refleksji z ordynarnym koksownikiem” – czytamy na stronie festiwalu Gorzkie Żale.

Agnostyk wykonujący pracę artystyczną na potrzeby festiwalu odwołującego się do wartości chrześcijańskich nie jest zaskoczeniem. Jednym z głównych punktów programu festiwalu ma być spektakl „Wyznawca”. - Mam nastawienie krytyczne do religii. Nie mówię, że jest ono z założenia negatywne. Doświadczenie religijne istnieje i całość wiedzy ludzkiej nie jest w stanie pojąć tego zjawiska – mówi reżyser spektaklu „Wyznawca”, Natalia Korczakowska.


Twórcy festiwalu z dyrektorem Redbadem Klijstrą na czele oraz Norbertem Szczepańskim, dyrektorem Centrum Myśli Jana Pawła II podkreślają, że inspiracji szukają na styku sacrum i profanum. - Ten festiwal stwarza przestrzeń dialogu – podkreśla Szczepański. Dyrektor festiwalu Redbad Klijnstra tłumaczy, że skrzyżowanie, które jest tu motywem przewodnim, daje szansę spotkania i generuje możliwości wymiany poglądów. Według założeń kreatorów festiwalu, jego podstawowym celem jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II.

Festiwal dopiero wystartował. Przed nami 40 dni spektakli, koncertów i spotkań. Planujemy się im przyglądać i dopiero wtedy oceniać ile w festiwalu sacrum, a ile profanum.

Sylwia Krasnodębska

za:niezalezna.pl/76137-instalacja-ateisty-otworzyla-chrzescijanski-festiwal

Copyright © 2017. All Rights Reserved.