Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Prof.Piotr Jaroszyński - Bez filozofii człowiek jest kulawy

Filozofia skierowana jest na poznanie prawdy – i to prawdy we wszystkich jej wymiarach. O tym, czym jest filozofia, dlaczego jest potrzebna i w jaki sposób w swoim klasycznym wydaniu zniknęła z polskiego nauczania opowiada filozof, publicysta, wykładowca KUL i WSKSiM prof. dr hab. Piotr Jaroszyński.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że filozofia jest pierwszą i podstawową nauką w dziejach kultury zachodniej. W związku z tym, człowiek wykształcony przynajmniej od szkoły średniej powinien mieć możliwość poznania filozofii, a przede wszystkim filozofii klasycznej. Jeśli nie poznał jej w szkole średniej, to musi mieć na to okazję w szkole wyższej, czyli na poziomie kształcenia uniwersyteckiego. W innym wypadku nawet człowiek posiadający znakomite wykształcenie zawodowe, specjalistyczne, nie ma, niestety, wizji całości i nie ma dystansu do tej dziedziny, którą się zajmuje.

Filozofia skierowana jest na poznanie prawdy – i to prawdy we wszystkich jej wymiarach. W związku z tym, jeżeli prawda leży u podstaw życia osobowego człowieka w każdej dziedzinie, a więc nie tylko w nauce, ale również w moralności, ekonomii, polityce, sztuce, technice czy w religii, to trudno sobie wyobrazić dojrzałą kulturę bez filozofii. Dlatego, że bez filozofii te wszystkie dziedziny mogą się po prostu rozsypać – tym bardziej, że jesteśmy pozbawieni kryterium, które pomogłoby nam odróżnić prawdę od fałszu.

Jeśli chodzi o tę bliższą historię edukacji w Polsce i edukacji zachodniej, to elementy filozofii pojawiały się na poziomie wykształcenia średniego i wyższego, zwłaszcza w zakresie humanistyki. Bardzo ważne jest tutaj, by filozofię umiejscowić na takim etapie rozwoju człowieka, kiedy budzi się w nim refleksja i kiedy budzi się w nim pewien krytycyzm. Tym, co pomaga mu odnaleźć wiarę w prawdę jest właśnie filozofia. Była ona jednym z przedmiotów na poziomie gimnazjum i później również – przynajmniej rok – na poziomie wykształcenia uniwersyteckiego.

W Polsce filozofia zniknęła w taki sposób, że została podmieniona przez marksizm – czyli filozofia mogła jeszcze istnieć z programami nauczania jako „propedeutyka filozofii” czy jako w ogóle „filozofia”, ale pamiętajmy, że za tą nazwą krył się marksizm – ideologia, a więc zaprzeczenie tego, co w kulturze zachodniej było określane mianem filozofii. Obecnie w wielu krajach zachodnich filozofia przez rok czy przez dwa lata jest w programie szkoły średniej (np. we Francji, Hiszpanii czy w Niemczech) i jest to bardzo cenne – właśnie ze względu na to, że pomaga w tym ogólnym rozwoju intelektualnym, który potem może być ukierunkowywany na poszczególne dziedziny wiedzy i umiejętności.

A czy wróci? Powinna wrócić, dlatego że bez filozofii wykształcenie jest kulawe, a więc i człowiek jest kulawy. Trzeba pamiętać jednak, że nie ma jednej filozofii, tak jak jest jedna matematyka. Istnieją w związku z tym pewne niebezpieczeństwa związane z wprowadzeniem filozofii, które polegają na tym, że za filozofią kryć się będzie jakaś ideologia, np. ideologia postmodernizmu. Dlatego wprowadzanie filozofii, choć jest koniecznością, musi być przeprowadzone w sposób bardzo odpowiedzialny, tak, żeby młodych ludzi nie skrzywdzić intelektualnie.

Prof. dr hab. Piotr Jaroszyńsk

za:www.radiomaryja.pl/informacje/bez-filozofii-czlowiek-jest-kulawy/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.