Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Łódź upamiętni żołnierzy podziemia pomordowanych przez komunistyczną władzę

Trzydziestu żołnierzy podziemia niepodległościowego z okręgu łódzkiego, ofiar terroru komunistycznego, ma szansę odzyskać swoją tożsamość. IPN już ustalił miejsca ich potajemnych pochówków, a wkrótce ruszą prace ekshumacyjne. Bohaterowie spoczną w specjalnej kwaterze wojskowej cmentarza komunalnego Doły w Łodzi.


Według doniesień dziennika „Rzeczpospolita”, Instytut Pamięci Narodowej ustalił nazwiska trzydziestu potajemnie pochowanych żołnierzy, ofiar komunistycznego terroru. Niebawem ruszą ekshumacje. Według ustaleń historyków, pomordowani bohaterowie zostali potajemnie pochowani na terenie cmentarza przy ul. Smutnej w Łodzi.


- Nazwiska tych osób oraz lokalizację pochówków ustaliłem na podstawie księgi cmentarnej - relacjonuje dr Krzysztof G. Latocha z Biura Edukacji Publicznej łódzkiego oddziału IPN. Jak dodaje, są to głównie żołnierze NSZ, WiN, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, na których wykonano wyroki śmierci na przełomie lat 40 i 50 XX wieku.


Jednak jak zaznacza Marzena Kumosińska, rzecznika łódzkiego IPN, w przeciwieństwie do pochówków dokonywanych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze „Ł", w Łodzi ofiary represji chowano w różnych miejscach nekropolii, po obu stronach ulicy Smutnej. W latach 70. na miejscu mogił żołnierzy zaczęto grzebać kolejnych zmarłych, a bliscy osób tam pochowanych nie mieli świadomości, że wcześniej w tych rejonach cmentarza dokonywano pochówków.


Po ekshumacji szczątki żołnierzy mają być pochowane w specjalnej kwaterze wojskowej cmentarza komunalnego Doły, który mieści się przy tej samej ulicy. Spoczną obok miejsca pochówku ofiar represji niemieckich, których szczątki wydobyto na terenie poligonu w Brusie.


W latach 1945-56 w Łodzi, na uczestnikach konspiracji niepodległościowej, wykonano 65 wyroków śmierci.za:www.pch24.pl/lodz-upamietni-zolnierzy-podziemia-pomordowanych-przez-komunistyczna-wladze,42286,i.html#ixzz44aosyWLU

Copyright © 2017. All Rights Reserved.