Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Trzeci etap archidiecezjalnych obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski - Święto Eucharystii 2016

Święto Eucharystii obchodzone co roku w Łodzi na pamiątkę wizyty św. Jana Pawła II stało się trzecim i jednocześnie centralnym etapem obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski w Archidiecezji Łódzkiej. Uroczystości przewodniczył Ksiądz Kardynał Dominik Jaroslav Duka – Prymas Czech.
Obchody Archidiecezjalnego Święta Eucharystii rozpoczęły się procesją z sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi na plac Katedralny im. św. Jana Pawła II. W procesji wzięły udział delegacje z różnych parafii archidiecezji łódzkiej oraz księża i siostry zakonne ze gromadzeń, jakie posługują w Łodzi. Feretron z Najświętszym Sakramentem na swych ramionach, podobnie jak w latach ubiegłych, ponieśli tegoroczni księża neoprezbiterzy.

Po zakończeniu procesji została odprawiona Msza Święta. W uroczystości w sposób szczególny wzięły udział tegoroczne dzieci pierwszokomunijne, nawiązujące swą obecnością do tego, że podczas swojej wizyty w Łodzi Papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii Świętej ponad 1,5 tys. dzieciom.

Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski witając zebranych podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to okazja, by dziękować Bogu za dar Chrztu dla nas i dla naszej Ojczyzny. To również okazja do oddania szczególnej czci księżnej Dobrawie, która jest swoistą Matką Chrzestną Polskiego Narodu. Metropolita Łódzki przypomniał również jak bardzo historia naszego kraju oparta jest na chrześcijańskich korzeniach.

„W roczniku kapitulnym krakowskim dawnym prowadzonym przy katedrze wawelskiej już od XI w. znajdujemy dwa niezwykle cenne zapisy odnoszące się do samych początków Państwa Polskiego. Pierwszy z nich brzmi: w roku 965 Dąbrówka przybyła do Mieszka. Natomiast drugi zapis odnosi się do wydarzenia jakie miało miejsce rok później: w roku 966 Mieszko książę Polski przyjmuje Chrzest”- mówił Ksiądz Arcybiskup Jędraszewski. I dodał, że obydwa te zapisy wskazują na wybitną rolę księżnej Dobrawy w tworzeniu się Narodu i Państwa Polskiego, których elementem scalającym od samego początku było chrześcijaństwo. Nie bez przyczyny Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał ją Matką Chrzestną Polskiego Narodu.

„Dzisiaj księżną Dobrawę w sposób szczególny przybliża nam obecność Jego Eminencji Księdza Kardynała Dominika Jaroslava Duki, Arcybiskupa Metropolity Pragi i Prymasa Czech”- powiedział Metropolita Łódzki uroczyście witając Księdza Kardynała.

Podczas Mszy Świętej Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił Sakramentu Chrztu Weronice. Był to jednocześnie symbol i przypomnienie wszystkim czym ten sakrament tak na prawdę jest. Specjalnie na tę okazję sprowadzono prawdopodobnie najstarszą w Archidiecezji Łódzkiej kamienną chrzcielnicę w stylu gotyckim, pochodzącą z pocz. XVI w., która została przywieziona z kościoła św. Mateusza w Pabianicach.

Homilię w języku polskim wygłosił Ksiądz Kardynał Dominik Jaroslav Duka. W słowie skierowanym do wiernych Prymas Czech postanowił zatrzymać się nad tym, co dla nas oznacza Chrzest. „ Tak jak nie wolno przeoczyć obrazu Boga w Trójcy, tak trzeba zatrzymać się nad trojakim wymiarem Chrztu” – mówił Ksiądz Kardynał. I dalej omówił Chrzest w wymiarze soteriologicznym, czyli zbawczym, chrystologicznym, gdzie Jezus przez Chrzest daje nam wyzwolenia i odkupienie win i eklezjologicznym, który tworzy z nas ochrzczonych wspólnotę Ludu Bożego. Kościół to wspólnota ludzi wolnych i miłujących się nawzajem- mówił Metropolita Pragi.

„To świadectwo o Kościele przynoszą całe dzieje waszej Ojczyzny. To właśnie Kościół zachował język i tożsamość narodową . To Kościół bronił i wspomagał tych, którzy powstali przeciwko okupacji i planom likwidacji narodu. Zarówno dzięki trzem powstaniom w XIX w., jak i walce o powrót wolności i suwerenności Polski, która stała się programem nowenny przed Millenium Chrztu Polski, ogłoszonej przez niezapomnianego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także dzięki trosce o solidarność, której ojcem był Święty Jan Paweł II, wywalczono dla Środkowej i Wschodniej Europy wolność religijną, polityczną, ekonomiczną i kulturową”- mówił Kardynał Duka.

Prymas Czech podkreślił, że jego dzisiejsza obecność jest wyrazem wdzięczności za historię naszego Narodu i jednocześnie zapewnieniem, że te wydarzenia z przeszłości nigdy nie zostaną wymazane z pamięci ludzkich serc. Stąd stojące przed nami wyzwania, aby tak wychowywać młode pokolenia, aby umiały kochać człowieka, a Boga przyjmowały w prawdzie i z odwagą- mówił Ksiądz Kardynał.

Jako pamiątkę łódzkich uroczystości związanych z rocznicą Chrztu Polski delegacja każdej parafii, otrzymała metalowy krzyż z emblematami chrzcielnymi nawiązującymi do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pamiątkowe krzyże na zakończenie Mszy Świętej pobłogosławił i poświęcił Ksiądz Kardynał Dominik Duka, Metropolita Pragi i Prymas Czech.

Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski podziękował wszystkim za przybycie i poprosił wszystkich zebranych o poparcie dwóch obywatelskich inicjatyw: o obronie życia i o ograniczenie handlu w Niedzielę. W obydwu tych inicjatywach poparł go w swoim wystąpieniu Biskup Jan Cieślar biskup diecezji warszawskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione w 1989 r. na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r. oraz Kongresu Eucharystycznego. Podczas swojej wizyty w Łodzi papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii Świętej ponad 1,5 tys. dzieciom i spotkał się z milionową rzeszą mieszkańców miasta łodzian na łódzkim lotnisku Lublinek.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=81a58477c0237bb254e9c0d04356d2e5

***

Jubileuszowy koncert w Filharmonii Łódzkiej

Jubileuszowym koncertem w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, rozpoczęły się dwudniowe łódzkie obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Na widowni obok księży biskupów, kapłanów i sióstr zakonnych, zasiedli przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście.

- „Dzisiejszym uroczystym koncertem, wchodzimy w wydarzenia związane z trzecią, najważniejszą stacją obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Archidiecezji Łódzkiej” - mówił podczas powitania Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki.
Przypominając słowa prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone w Poznaniu podczas zgromadzenia narodowego mówiące o wadze Chrztu w rozwoju Polskiej państwowości wskazał, że: „były to słowa, które mogła usłyszeć cała Polska, a które nie padły z ust żadnej głowy Polskiego państwa ani w czasach PRL- u, aż do tej chwili.”

Ksiądz Arcybiskup podziękował władzom miasta i dyrekcji Filharmonii Łódzkiej, za owocną współpracę w przygotowaniu dzisiejszego spotkania, a wszystkim obecnym za przybycie.

“Musica sacra Poloniae semper fidelis” – to tytuł wykładu, który dla uczestników jubileuszowego koncertu w Filharmonii Łódzkiej, wygłosił profesor Marek Dyżewski, polski muzyk, publicysta, animator życia muzycznego oraz wykładowca akademicki.

- „W temacie dzisiejszego wykładu, któremu nadałem tytuł: „Muzyka sakralna Polski zawsze wiernej”, chciałem ukazać, że pieśni religijne i ich teksty, godzą miłość do Ojczyzny z miłością do Przedwiecznego – mówił prof. Dyżewski. One świadczą o tej nieustannej wierności Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Chciałem pokazać czym była pieśń Bożej chwały w 1050 - letniej historii chrześcijaństwa na ziemiach Polskich. Pokazać jak jest wysoki poziom artyzmu, jakie są jej przesłania i jaki jest jej wieloraki związek z życiem narodu. Pokazałem jak bardzo te najważniejsze Polskie pieśni traktujemy jako rdzennie Polskie - jako nasze, a które w gruncie rzeczy są zakorzenione w odległej, często bardzo odległej tradycji chrześcijaństwa." – podkreślił profesor.

Uczestnicy koncertu po prezentacji wykładu wysłuchali utworów, które zobrazowały w sposób muzyczny to, co wcześniej zostało przedstawione. Zaprezentowano osiem utworów, wśród których znalazła się „Bogurodzica”, fragmenty „Oficjum o św. Wojciechu” oraz „Kryste, dniu naszej światłości” - Wacława z Szamotuł.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=a6a151b9b513902ea1b1b54735a3503f
Copyright © 2017. All Rights Reserved.