Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

40 lat od śmierci ks. Romana Kotlarza

Mija 40. rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza – męczennika czasów komunizmu. Uroczystości odbędą się 18 sierpnia w Pelagowie, miejscowości, w której przez wiele lat służył kapłan.

/.../

Sylwetkę ks. Romana Kotlarza przypomina Tomasz Świtka, przewodniczący rolniczej „Solidarności”, który był ministrantem w Pelagowie za czasów niezłomnego kapłana.

– Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w naszej pamięci symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Od wielu lat modlimy się o jego rychłą beatyfikację – mówi Tomasz Świtka.

Kapłan po wydarzeniach Czerwca’76 modlił się wraz z wiernymi w intencji aresztowanych, pobitych i usuwanych z pracy robotników. W głoszonych kazaniach wielokrotnie podkreślał kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL-u. Za swoją działalność był wzywany na przesłuchania i przechodził „ścieżki zdrowia”. Wielokrotnie został pobity do nieprzytomności przez „nieznanych sprawców”.

Ks. Roman Kotlarz zasłabł podczas Mszy św. odprawianej w intencji zamordowanych i pobitych robotników 15 sierpnia 1976 roku. Zmarł po trzech dniach pobytu w szpitalu – 18 sierpnia. Lekarze nie stwierdzili obrażeń mogących powstać po pobiciu, mimo że wiele osób składało świadectwo o znęcaniu się nad księdzem. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu była niewydolność mięśnia sercowego.

Po licznych protestach wiernych w 1981 roku władze wszczęły śledztwo w sprawie śmierci ks. Romana Kotlarza. Jednak po kilku miesiącach dochodzenie zakończyło się umorzeniem. W 1990 roku radomska prokuratura wojewódzka wznowiła śledztwo, które również zostało umorzone.

Ks. Roman Kotlarz został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/40-smierci-ks-romana-kotlarza-2/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.