Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

KOMUNIKAT PRASOWY IPN w Łodzi

Panel dyskusyjny w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego – Łódź, 25 września 2019

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zapraszają 25 września 2019 r. (środa) na panel dyskusyjny pt. „Polskie Państwo Podziemne. Sukces czy porażka?”.
W dyskusji wezmą udział prof. dr hab. Grzegorz Mazur (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Waldemar Grabowski (IPN Warszawa), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków) oraz dr Tomasz Toborek (IPN Łódź).

27 września 1939 r w walczącej jeszcze Warszawie utworzono Służbę Zwycięstwu Polski – pierwszą organizację konspiracyjną – poprzedzającą powstanie Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Powstała w ten sposób konspiracja zbrojna stała się wkrótce częścią Polskiego Państwa Podziemnego – niewątpliwego fenomenu w dziejach walczącej Europy. PPP posiadało nie tylko ramię zbrojne, ale również własną administrację, parlament i sądownictwo. Starało się utrzymać wszelkie atrybuty normalnie funkcjonującego państwa, a całość podlegała legalnemu Rządowi Emigracyjnemu w Londynie.

W decydującym momencie wojny funkcjonariusze Polskiego  Państwa Podziemnego mieli się ujawnić i przejmować władzę na wyzwalanych wspólnie z sojusznikami terenach. Niestety wydarzenia militarne i polityczne potoczyły się torem, który uniemożliwił realizację takiego scenariusza, a Polska nie uzyskała w 1945 r. pełnej suwerenności.

Czy wobec tego możemy mówić o sukcesie – czy o porażce Polskiego Państwa Podziemnego? Na ten temat dyskutować będą historycy z Uniwersytetu jagiellońskiego i Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w sali konferencyjnej WBP przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi.

20.09.2019

Copyright © 2017. All Rights Reserved.