Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Komunikat Prasowy IPN w Łodzi

Zwycięstwo łódzkich włókniarek. Prezes IPN odsłoni tablicę upamiętniającą 50. rocznicę strajku włókniarek w Łodzi

50 lat temu wybuchł strajk łódzkich włókniarek. Strajkujący domagali się wycofania grudniowych podwyżek cen żywności, zwiększenia płac oraz rozwiązania problemów socjalno-bytowych zakładów i miasta. Zaskoczone strajkiem władze początkowo go zlekceważyły, a rozmowy ze strajkującymi - najpierw przedstawicieli władz lokalnych, a następnie centralnych (m.in. ministra przemysłu lekkiego Tadeusza Kunickiego oraz wicepremiera Jana Mitręgi) zakończyły się fiaskiem i eskalacją konfliktu. Do protestu przyłączały się kolejne zakłady włókiennicze. 12 lutego w Łodzi strajkowało już ponad 12 tys. osób, z czego 80 proc. stanowiły kobiety, i tak znaczącego buntu nie można już było spacyfikować obietnicami, czy drobnymi ustępstwami dyrekcji zakładów.

15 lutego 2021 roku o godz. 12.00 Prezes IPN dr Jarosław Szarek weźmie udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej strajk włókniarek w Łodzi, w lutym 1971 roku. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Manufaktura w Łodzi (budynek dawnej wykończalni – przy wejściu do Muzeum Fabryki). Zwiedzający będą mogli zapoznać się z wystawami przygotowanymi przez Oddział IPN w Łodzi. Pierwsza z nich - „Na zakrętach historii. Robotnicy Łodzi 1945–1981” - przedstawia historię powojennych protestów robotniczych w Łodzi i okolicznych miastach, w tym strajków lutowych, natomiast druga -  „Łódź’ 71” w skrótowy sposób omawia sytuację socjalno-bytową pracowników przemysłu lekkiego w początkach lat 70. Ekspozycje będzie można oglądać do 29 lutego.

Rys Historyczny

Wydarzenia lutowe 1971 r. to ważna karta nie tylko w historii samej Łodzi, ale i w skali całego kraju. To właśnie strajki łódzkie bezpośrednio przyczyniły się do wycofania się komunistycznych władz z decyzji o grudniowych podwyżkach cen mięsa i innych artykułów spożywczych. W narracji historycznej od lat utrwala się obraz, że wydarzenia z przełomu lat 1970-1971 odbyły się w krótkich odstępach czasowych. Tymczasem był to dwumiesięczny proces zapoczątkowany grudniowymi strajkami i masakrą robotników na Wybrzeżu, kontynuowany w styczniu poprzez drugą falę protestów, wizyty I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka w Szczecinie i Gdańsku, zakończony zwycięskimi strajkami łódzkich włókniarek w lutym 1971 r.

W 50. rocznicę strajków łódzkich w lutym 1971 r. zapraszamy do zapoznania się z działaniami przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej:

Materiał filmowy dotyczący strajków w lutym 1971 r. z udziałem autorów wydawnictwa źródłowego: Krzysztofa Tylskiego i Ewy Mianowskiej (Strajki łódzki w lutym 1971. Geneza, przebieg i reakcje władz, Warszawa-Łódź 2008).

https://lodz.ipn.gov.pl/pl6/aktualnosci/137989,Strajki-lodzkie-w-lutym-1971-r-Przyczyny-przebieg-i-skutki.html

Zwycięstwo łódzkich włókniarek. Strajki w lutym 1971 r. w materiałach archiwalnych z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej

https://lodz.ipn.gov.pl/pl6/aktualnosci/137792,Zwyciestwo-lodzkich-wlokniarek-Strajki-w-lutym-1971-r-w-materialach-archiwalnych.html
/.../


 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.