Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Dziś wspominamy Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

W świecie pogrążonym w wojnie i okrucieństwie to oni nieśli nadzieję. Stanęli po stronie dobra, narażając własne życie, czasem również ginąc ze swoimi żydowskimi przyjaciółmi. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

Niemcy stworzyli okrutną machinę śmierci. Podjęli działania, które miały zniszczyć całe narody. W niemieckiej wizji świata nie było miejsca dla Żydów. Ginęli w obozach koncentracyjnych, rozstrzeliwani w różnych miejscach na terenie całego kraju. Na pomoc swoim sąsiadom decydowało się tysiące Polaków, choć widzieli okrucieństwo okupacji.

    – Jeżeli sobie uświadomimy, że każdy ratujący Żyda miał swoją rodzinę, lokatorów tej samej kamienicy, mieszkańców tej samej wsi, sąsiadów, to znaczy, że ryzykowali wszyscy – zwrócił uwagę Piotr Boroń, historyk.

W Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Niemcy mordowali całe rodziny. Dziś wspominamy wszystkich mających odwagę w czasie II wojny światowej poświęcić własne życie, by ratować tych, którym śmierć każdego dnia zaglądała w oczy. Dziś Narodowy Dzień Polaków Ratujących Żydów.

    – Ten dzień nawiązuje do 24 marca 1944 roku, kiedy w wyniku obławy niemiecka żandarmeria zamordowała rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z szóstką ich dzieci – wskazał Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Tego dnia ofiarami niemieckich zbrodni były też rodziny: Grunfeldów, Didnerów i Goldmanów. W samym Jad Waszem za pomoc Żydom uhonorowano ponad 7 tys. Polaków, ale liczba powinna być większa. Fundacja Lux Veritatis zebrała ok. 40 tys. świadectw bohaterskiej postawy naszych rodaków.

    – Swym czynem wznieśli się na wyżyny człowieczeństwa. Jednocześnie zostawiają nadzieję, że dobro tkwiące w człowieku zawsze zwycięży nad złem – akcentował dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Polska pomoc miała charakter instytucjonalny. To polski rząd na uchodźctwie podjął decyzję o powołaniu Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Na szczeblu międzynarodowym Żydom pomagali polscy dyplomaci. W Szwajcarii Grupa Aleksandra Ładosia wydała tysiącom Żydów fałszywe paszporty paragwajskie.

    – Również liczba ocalonych – dziś wiemy o ponad 800 osobach znanych z imienia i nazwiska – mówił Jakub Kumoch, ambasador Polski w Turcji.

Aby ratować tych, którzy mieli paść ofiarą zbrodni niemieckich, księża w kancelariach parafialnych potrafili fałszować świadectwa chrztu.

    – Bardzo często to Kościół ogromnie ryzykował, wydając fałszywe papiery, że dzieci są po prostu chrześcijanami – opowiadał Piotr Boroń.

Wśród takich bohaterów jest bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik i kierownik duchowy św. Faustyny, apostołki Bożego Miłosierdzia. Heroizm Polaków w świecie pogrążonym w wojnie przypominał o zapomnianym człowieczeństwie. Pokazywał, że są ludzie, którzy nie zrezygnowali z dobra.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.